Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Омагьосаният" бори обсебването с електронна музика и 3D проекции в Пловдивската опера

Премиера на операта "Омагьосаният" от Божидар Спасов ще се състои тази вечер на сцената на Камерна зала на Драматичен театър - Пловдив. С авангардната постановка Държавна опера – Пловдив предизвиква модерната публика. 

Мадригалната комедия "Омагьосаният" е средоточие на различни мощни артистични сили. Електронна и инструментална музика, игра на светлини и 3D проекции, танци и пеене създават виртуална, но все пак – реалност. Физически театър, в който тялото води действието - летящи, разтягащи се, изчезващи, усукващи се тела, марионетни дуели, здрачни ритуали, фолклорни видения заместват актьорското уподобяване на живота.

В дълбочина „Омагьосаният” се занимава с Обсебването - желанието на човек да притежава нещо или някого на всяка цена, без да си дава сметка за последствията. От друга страна, всеки сам прави избора да бъде обсебен до степен на зомбиране.

Историята на "Омагьосаният", която присъства като линия и в „Доктор Фауст” от Томас Ман, е кратка: Жена омагьосва любимия си да не може да прави секс с други жени. Обзет от съмнения, той посещава публичен дом, където открива, че може да извърши акт само с неговата любима. Мъжът споделя за опасенията си с отец и жената е изгорена на клада като магьосница. 

Операта „Омагьосаният” е със световна премера в Пловдив. Диригент е Драгомир Йосифов, пластиката е на Татяна Соколова, мултимедийната сценография е на Валентина Бонева. В ролите ще видими Вера Гиргинова, Димитър Залиев, Пламен Кумпиков, Валерия Мирчева. Балетът на Пловдивска опера също активно участва в действието.

Първоначалният вариант на операта е от 1975 г., когато композиторът Божидар Спасов е студент в Московската консерватория. „Омагьосаният” е предназначена за дипломна работа на 26-годишния музикант. Изпълнението й в Малый зал на Московската кондерватория остава един от големите скандали в историята на това престижно учебно заведение. Драстичната режисура на Евгений Харитонов – една от светлите фигури на московския художествен ъндърграунд по това време, необичайната за академични уши музика, цялата атмосфера на свежест и необичайност довеждат до решението младият български композитор да се дипломира година по-късно по друг начин. 

След 1990 г. Божидар Спасов  живее и работи в Германия. В момента е доцент по оркестрация и теория във Висшето училище за музика и сценични изкуства в Есен. Сътрудник е на Центъра за изкуство и медии (ZKM) в Карлсруе, където създава множество мултимедийни творби. В някои от по-ранните му  композиции варира и шопски фолклор, в други е интересен ироничният момент, разработен върху мита за деветте музи и Европа, притчата за ритъм и време, противопоставен на западноевропейската тенденция. Нов момент в творчеството му в Германия е електронната музика. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Георги Б. Геров преминава "Отвъд спирка "Съвършена"

В края на 2024 година излезе дебютният роман на Георги Б. Геров. Той избра да го нарече „Отвъд спирка „Съвършена“ .  Жанет 45 отчете през декември, че това е едно от най-търсените им заглавия на Коледния панаир на книгата в НДК. На 19 март 2025 г. в София предстои премиера на романа, в книжарница „Гринуич“. Редактор на книгата е Николай..

публикувано на 12.02.25 в 09:00

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историософия"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04