Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделските производители от Пазарджишка област изчисляват щетите

За проблемите пред селскостопанските производители ще говорим в следващите минути, тъй като и те пострадаха от обилните валежи. 

Най-потърпевши са те в Пазарджишка област, където в някои селища нивите останаха под вода заради високите подпочвени води и непочистените отводнителни канали. Проблеми има и в Пловдивска област, но за тях след малко ще говорим. А сега за щетите и за това как стопаните се справят с тях и за предложенията им, с които излизат пред Министерството на земеделието ще говорим сега с Иван Кабуров – той е голям производител от с. Мало Конаре и доскорошен председател на Сдружението на зеленчукопроизводителите в Пазарджишка област.

Г-н Кабуров, вие работите и вашите земи са в района на Мало Конаре – точно там, където всъщност имаше най-голям проблем с наводнението, което е в следствие на високите подподчени води, какво е безпокойството и какви са щетите за земеделските производители в Пазарджишка област?

Иван Кабуров: Щетите в Пазарджишка област са преовлажняването на почвите и излизането на подпочвените води на повърхността на почвата, което не дава възможност за подготовка на предсеитбените и засяването на пролетните култури на време. Голяма част от нашето производство е зеленчукопроизводство, което задължава добрата почвена обработка и навременното засяване на културите. Много ще закъснее тази година засяването на зеления фасул, ранните картофи, лук, ранното зеле, броколите. Голяма част от производителите в нашия регион са произвели разсадите и в момента, на които не са им залети оранжериите и да е погубен самия разсад нямат възможността да изнесат продукцията на полето. По мое наблюдение смятам, че ще продължи  не по-малко от още 20 дни това време ако не завали пак.

Р. П.: Това обаче как ще се отрази на подготовката за засяването на тези пролетни култури, в смисъл ще успеете ли тази година изобщо да ги засеете?

И. К.: Голяма част от разсадите, даже и разсад, който сме закупили от Гърция вече прераства и трябва да го унищожим и да започнем да произвеждаме разсад за средно ранната реколта. За ранните ще бъде може би късно. 


Р. П.: Изчислявате ли вече и щетите?

И. К.: Щетите са големи. Това са пропуснати ползи, които не могат да се изчислят заради пазара, който имаме в България и несигурността на цените, която е. Не са малко.

Р. П.: Въпросът е как ще компенсирате тези щети? Ще искате ли помощ от държавата или ще разчитате на по-високи цени?

И. К.: От 23 март започва кампания за подпомагане до 60 % за застраховане на площите от държавен фонд „Земеделие”, но ние няма да можем да се включим в тази кампания понеже не сме засели и няма какво да застраховаме. Аз мисля, че това е една много добра идея на министерството, което от тук нататък започва да пуска към земеделските производители. Аз смятам, че това трябва да бъде една задължение на земеделците, което пък след получаване на европейска помощ всеки един земеделец трябва да бъде задължен да застрахова цялата си продукция, което да дава сигурност на земеделците и да осигури някакво по-трайно бъдеще.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18