Семинар на тема „Иновации и земеделие в Израел” ще се проведе в Аграрния университет в Пловдив. Организатор на форума е Израелското министерство на земеделието, съвместно с посолството на Държавата Израел.
С уважение към земята като ресурс за националните нужди – иновативно и в сътрудничество, участниците ще дискутират пресечните точки между научноизследователската и развойна дейност със спецификите на националното земеделие, направените в него иновации, както и възможностите за обмяна на опит между двете страни. Разговаряме с Теодора Йосифова - прессекретар на посолството на Израел в България.
Теодора Йосифора: Ние имаме два семинара – единият е в Пловдив, другиет – в Русе, които правим заедно с Израелското Министерство на земеделието под надслов „Иновации и земеделие в Израел” . Целта и на двата е да бъдат поканени и запознати български фирми, които работят в областта на земеделието и храните с новостите в израелското земеделие и научноизследователската дейност, която се развива в момента в Израел. Специално за семинара в Повдив, който ще бъде открит от министъра на земеделието Десислава Танева, ще пристигне г-н Ицхак Бен Давид, който е заместник-генерален директор в Израелското министерство на земеделието, отговарящ за външната търговия. Той ще разкаже за най-големите новости в технологиите в израелското земеделие. Целта на семинара е български фирми да бъдат запознати и да проявят интерес за участие в едно от най-големите световни международни изложения за земеделие АГРИТЕК, което се провежда на две години и ще се проведе тази година между 28-ми и 30-и април в Тел Авив.
Според Йосифова, интереса, който българската страна проявява към събитието и начина, по който не особено благодатната израелска земя бе превърната в рай, показва, че българското Правителство би се ангажирало да проучи израелския опит и да съдейства на фирмите и на българските производители, проявили интерес, да се възползват от израелските достижения.
Това, което се забелязва, от страна на израелските инвеститори и фирми, които са отворили офиси в България, е че в страната се работи добре. Това е може би заради отношенията между двата народа, които са традиционно добри и основани на доверие.
Пловдив е притегателен център на събитието и заради уникалния за Европа Аграрен университет, и заради това, че Пловдивска област има потенциал да развива земеделие и прави това, но и заради отношението на областния управител и ръководството на Общината. Израел с удоволствие прие поканата. Повече чуйте тук:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..