С тревожно заглавие отквира днешният си брой „Марица”, поставяйки го под уточнението: „Заради неразбории между институциите” - „Фекалиите на Стамболийски тръгват към Марица”. Цитиран е кметът на Стамболийски Иван Атанасов, който е категоричен, че в края на март новата пречиствателна станция в Стамболийски ще спре, ако дотогава ВиК не поеме експлоатацията й. Атанасов е разплатил ултимативни писма до областния управител на Пловдив и министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Спре ли съоръжението, пораженията върху околната среда може да бъдат катастрофални, тъй като фекалните води ще се изливат в Марица – обяснява кметът на Стамболийски и допълва, че няма да носи отговорността за това. Иван Атанасов се позовава на Закона за водите, който регламентира, че подобни съоръжения са поддържат и експлоатират от ВиК оператора, а не от общината. Цялата документация е предадена на ВиК, пречиствателната станция е пусната в действие с разрешение от 15 януари, но заради неуредени отношения между водния оператор и МРРБ се бави фактическото приемане на експлоатацията – обяснява още пред вестника кметът на Стамболийски.
Под рубриката „Парите идват” „Марица” съобщава, че Пловдив ще получи 20 милиона лева от държавата за подготовката и провеждането на мероприятията по време на Европейска столица на културата през 2019 година. Проектът на постановлението на Министерския съвет е бил изпратен вчера сутринта до кмета Иван Тотев. Пред всекидневника той съобщава, че от 20-те милиона още тази година на общината ще бъдат преведени един и половина милиона лева. Средствата са разпределени по години, а най – много – около 6 милиона лева, са предвидени за 2019-та. Тогава Пловдив ще има на разположение и 3 милиона лева, осигурени като премия от Европейската комисия. „Марица” пише още, че как ще се разходва държавната субсидия ще реши Управителният съвет на фондация „Пловдив 2019”, но в проекта на министерското постановление е записано, че тя се дава за проекти, посочени в апликационната форма, с която общината е спечелила титлата.
„Зоопаркът тръгва след съдебната сага” – четем още в днешния единствен пловдивски всекидневник. Той съобщава, че Общинският съвет на Пловдив е зал „зелена улица” за строителството на зоологическата градина, гласувайки изменение на Общия устройствен план в района на спортния комплекс „Отдих и куртура”. Обектът е на стойност 4,5 милиона лева и ще е на площ от 40 декара. До 10 – 15 дни ще бъде взето строителното разрешение, за да може през септември да се говори за Акт 16 – обяснява кметът Иван Тотев. „Марица” припомня, че строителството на новата пловдивска зоологическа градина тръгва след като Административният съд е отхвърлил жалбата на неправителствената организация „Граждански контрол – защита на животните” и е разрешил на общината предварителното изпълнение.
И едно любопитно заглавие в петъчния брой на пловдивския всекидневник:
„Мумията ни се опъна” – информира „Марица”, обяснявайки, че Пловдив се е разминал с ценна пратка от Лувъра. Мумията оттам няма да е част от изложбата „Египетско изкуство”, която ще гостува на Археологическия музей в Пловдив това лято. Ценният експонат не може да пътува, защото е изложен на риск от разрушаване по време на транспортирането му – обясняват специалистите.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..