Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задължително трябва да бъде гласуването, но не и принудително

Снимка: dnevnik.bg

Ще мине ли изборната реформа, за която всички говорим, но на практика не се решава от къде да  я започнем. 

Президентът Росен Плевнелиев отново отвори темата : "Ще инициирам национален референдум по изборни права." Той обяви, че има съгласие националният референдум да се проведе с местните избори. Политологът Димитър Димитров пред "Точно днес" за нуждата от надеждни списъци с база данни от т.нар. настоящ адрес, или как ще преборваме и този път с т.нар. "мъртви души".

Следващите минути в ефира ще бъдат за разговора ни с главния асистент Димитър Димитров, който преподава в катедра „Политология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Предисловието ще бъде само с няколко изречения – позоваваме се на президента Росен Плевнелиев, който ще инициира националния референдум за изборното законодателство. Това обяви държавният ни глава от парламентарната трибуна в обръщение относно провелия се месец на политически консултации с партиите. Росен Плевнелиев добави, че има съгласие референдума да се проведе с местните избори и призова да се работи точно затова.

Г-н Димитров, вашето тълкувание за всичко това, което е отново в дневния ред на обществото ни?

Димитър Димитров: Както вие анонсирахте президентът отново се връща към инициативата, знаете, че беше по негова инициатива – трябваше да се инициира референдум, който би могъл да се организира с гласуването миналата година, но в края на краищата, тъй като по нашето законодателство парламента упражнява правата на суверен – без парламента да е взел решение за формулировката на въпросите и за датата на провеждане референдум не може да се организира. Имаше, разбира се, и продължение след като предишния състав на парламента игнорира обръщението на президента по повод на референдума се направи опит референдум да бъде иницииран чрез подписка, нещата потънаха в сложен правен казус и така все още са в съдебна фаза. Предполагам, че съдебната фаза няма да продължава повече, а ще започне отначало процедурата като президентът ще се обърне към парламента с искането парламента да разгледа въпросите и да назначи дата на референдума, която ще съвпадне естествено с местните избори, тъй като просто технически е по-удобно да се направи гласуването в един ден.

Р. П.: Технически така ще бъдат хронологично събитията. Но зачеркваме ли онези 500 000 подписа, които събираше Г. Близнашки?

Д. Д.: Тъй като в закона е записано, че и единия, и другия начин може да се инициира, обръщам внимание, процедура за референдум, те са взаимно заменяеми. Гражданският комитет, който започна да събира подписи започна да ги събира просто, защото, пак повтарям, предишния състав на парламента не взе решение да се проведе референдум.

Нека да обърна обаче внимание на нещо много важно – какъвто и да е изходът от  референдума по сега съществуващия закон  дори повече от половината гласоподаватели, които ще се явят та референдума да подкрепят идеята, за която и да е от трите опции, това няма да бъде задължително, тъй като по сегашното законодателство възниква задължение за законодателната власт т. е. принуда за парламента. Само ако са участвали в референдума повече гласоподаватели отколкото са гласували на последните национални избори – в този случай на предходните парламентарни. Това е много малко вероятно по една сравнително доста ясна причина – всяка година корпусът на гласоподаватели намалява най-малко с 40 000. Така че дори и да имаме същото равнище на готовност на хората да участват в референдум най-вероятно гласувалите, които ще се явят на референдума, ще бъдат по-малко отколкото на предишните парламентарни избори.

Но ако повече от 20 % са подкрепили някоя от темите, поставени за гласуване в референдум, парламентът е задължен да обсъди въпроса и да вземе някакво законодателно решение.

.....................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17