Професор Жан-Клод Шерман, един от тримата откриватели на вируса на СПИН, е гост на Медицинския университет в Пловдив. Един от най-бележитите вирусолози в света изнесе цикъл от лекции пред студенти и преподаватели по медицина и фармация, и разказа за откритието си.
Ученият сподели, че повече от 30 години след изолирането на вируса, е все още много трудно да се отговори на въпроса - кога ще бъде открита ваксина срещу СПИН.
Всъщност светът научи за синдрома на придобитата имунна недостатъчност през далечната 1981 година, а първите данни за СПИН бяха изнесени в доклад на Центъра за контрол и профилактика на инфекциозните заболявания на САЩ. Болестта бе наречена Синдром на придобитата имунна недостатъчност или СПИН през 1982 г. Установено бе, че тя се предава по полов път, но и по кръвен, чрез майчиното мляко и чрез вагинални секрети.
През 1983-1984 г. проф. Люк Монтание, Франсоаз Баре-Синуси и Жан Клод Шерман от Института "Пастьор" изолираха вируса на СПИН.
Година по-късно в САЩ проф. Робърт Гало обявява, че е изолирал вирус, който се оказва същият. Започва френско-американски спор за авторството на откритието, който завършва през 1987 г и французите са признати за откриватели.
Въпреки това и въпреки, че откритието е направено в личната лаборатория на професор Шерман, той не е сред удостоените с Нобелова награда. Самият учен, споделя че е разочарован, но неговото признание е благодарността на стоциите болни, които продължава да лекува. По думите му през всичките тези години и въпреки неуспешните опити да бъде открита ефикасна ваксина лечението на заразените със СПИН се е подобрило и в момента дава положителни резултати. Вирусът обаче е станал прекалено резистентен, непрекъснато се видоизменя и това прави изключително трудна работата на учените, твърди френският изследовател. Той е категоричен, че ще продължи с изследванията си, защото е убеден, че откриването на ваксина е възможно.
През 1885 година точно Франция разрешава пускането в продажба и на първия тест за СПИН. От тогава до сега се търси ваксина и адекватно лечение за носителите на ХИВ и болните от СПИН. В света заразените са вече 40 милиона, съобщи професорът. Професор Жан-Клод Шерман е удостоен с ордена на почетния легион на Френската република за своите открития.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..