Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На първо място сме в Европа по насилие между учениците в училище

Преди месец Европейската комисия публикува изследване, според което българското училище е на първо място в Европа по насилие и тормоз между децата в училище. Заяви в интервю за Радио Пловдив психологът Иван Игов. 

Нивото на агресия в училището расте.  И децата все повече не могат да се справят и с автоагресията.

Преди пет години по данни на Световната здравна организация България е на първо място по самоубийства на момчета до 14-годишна възраст. Сега сме на второ, или трето място. 

Всяка година губим по два  училищнти класа от автоагресия. Децата не могат да се адаптират. 

Агресията се насочи и към учителите.  В последните години върху многострадалните им глави се струпаха какви ли не обвинения и квалификации.  За да се стигне до това,  настоящият министър на образованието проф. Тодор Танев да настоява в Наказателния кодекс да влезе и посегателството срещу учители – било то физическо, или словесно. Ще има серия от конференции и акции с работна група с Министерството на вътрешните работи – това обяснява още министърът на образованието.  психолога Иван Игов и така, г-н Игов, как се стигна до тази ситуация да търсим закон за защита на учителите?

Иван Игов: За мен това е една проява на безпомощност по-скоро, защото ако ние в годините бяхме направили така, че учителската професия да има престиж, да бъде уважавана, учителите да получават онези неща, които са необходими, за да могат да се развиват и като професионалисти, и като хора, ако бяхме вкарали повече млади учители, ако бяхме им направили нормална система за кариерно развитие, едва ли трябваше да се стига до такъв закон, защото нали си представяте как във Възраждането, или дори и преди стотина години, някой дори би си помислил да посегне върху учител, докато сега сякаш това е нещо нормално. Учителите са длъжни да правят всичко – от това да отглеждат и възпитават децата ни, до това да се забавляват и разбира се да им пишат оценките, които родителите смятат, че те заслужават.

Много неща са се натрупали, но аз не смятам, че точно закон е начина, който може да реши нещата.

Р. П.: Учителите, само една много кратка реплика да вмъкна, са виновни дори и затова, ако ученик през междучасието избяга и от съседния магазин открадне нещо.

И. И.: Да, да, разбира се. Не дай си, Боже, да се случи нещо друго – да падне, да се удари – това би било възможно в условията на една нормална училищна система, където в едно училище има не повече от 300 деца и където всеки учител познава всеки ученик и обратното, покажете ми как това може да се случи в съвременното ни, аз не знам как даже да го нарека, по скоро прилича на някакъв птицекомбинат, където са натъпкани като бройлери по 2000 деца в училище за 300, на две смени и какво ли още не. Аз исках само това да кажа, че не е необходимо да правим специален закон.

Цялото интервю с психолога Иван Игов е тук. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54