При голям интерес и с висок градус преминава обществено обсъждане на проекта за Небет тепев. Залата на ОбС на Пловдив е препълнена.
Проектът предизвика множество противоречиви мнения в средите на пловдивските архитекти, историци и археолози. Някои от тях се обявиха против против изграждането на стени и кули на Небет тепе, защото според тях така се руши автентичния вид на тепето.
Директорът на НИМ Божидар Димитров опита да защити проекта на арх. Фърков, но присъстващите не му позволиха да се изкаже. Той беше освиркан и той ядосан напусна залата. Историкът заяви, че обсъждането е режисирано. Според него арх. Фърков възстановява историческата памет със своя проект.
Пловдивските архитекти декларираха още веднъж, че са против проекта на Юлий Фърков. Аргументите им са, че той противоречи на международните стандарти за опазване на археологически обекти. Българското археологическо сдружение предложи да се сформира група, която да продължи разкопките на тепето.
Според част от присъстващите експерти основен проблем е липсата на архитектурни заснемания и документация за направените от 30-те до 80-те години на миналия век мащабни проучвания на крепостта. Без тях Министерството на културата не може да разреши каквато и да било дейност на тепето, подчерта представителят на Министерство на културата арх. Юлия Стефанова.
Протокол от началото на 80-те години на ХХ в. има в архива на Археологическия музей Пловдив, обясни директорът му Костадин Кисьов. Той подчерта, че комисия на НИПК е констатира обаче, разрушаване на бастиона и една средновековна кула и прекратява всякакви проучвания на Небет тепе.
През 1995-та-1996-та също били поискани геодезически заснемания на тепето, но за съжаление и такива няма.
"Без пълна архитектурна документация не може да се прави нищо", бе позицията на архитект Юлия Стефанова.
Тя подчерта, че тепето е изключителна държавна собственост и държавата няма да позволи на него да се извършва каквото и да било.
На обсъждането присъстват много пловдивчани. Гражданска беше и позицията на писателя Йордан Велчев, който заяви, че тови проект е бутафория и ако бъде осъществен това ще е изключително престъпление. "Вече сме се организирали и няма да допуснем багери на тепето. Няма да пуснем тук хора, дошли само да усвояват пари".
Кметът Иван Тотев заяви, че целта на обсъждането е да се чуят повече мнения по проекта и да се оформи консенсусно обществено мнение, доколкото това е възможно. Засега едно е ясно, че археологическите проучвания на Небет тепе ще продължат.
Кубрат Пулев спечели регулярната световна титла в тежка категория на Световната боксова асоциация (WBA) след победа над Махмуд Чар, състезаващ се за Германия. Така той станa първият българин със световна титла при най-тежките професионалисти. Освен това той получава и правото да претендира за супер титлата на боксовата асоциация. На 21-ви..
Днес е заключителната част от тържествата в Панагюрище, посветени на 75-тата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. Днешният 8-ми декември съвпада с деня, в който преди 75 години, тримата братя Павел, Михаил и Петко Дейкови откриват тракийския шедьовър. Честванията са под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, която ще..
Заради провеждането на футболната среща между отборите на ФК „Крумовград” - Крумовград и ПФК „Левски”- София на стадиона „Никола Щерев - Старика“ в Пловдив, се предвиждат някои ограничения в движението. За времето от 12:00 ч. до 18:00 ч., ще бъде спрян трафика по ул. „Коматевско шосе“, от кръстовището с ул. „Бадемите“ до кръстовището с ул...
Организирането на международни събития, които да включват реставрирания Одеон на Филипопол, обсъди в Пловдив м инистърът на туризма Евтим Милошев. На среща с кмета Косатдин Димитров, ресорния заместник-кмет Пламен Панов и директора на Регионалния исторически музей Костадин Кисьов са коментирани възможностите за обособяването на нови туристически..
Днес е Празникът на българските студенти – 8 декември. За първи път те го отбелязват през 1903 г. в салона на читалище "Славянска беседа" в София. С въвеждането на Григорианския календар в България през 1916 г. празникът на Софийския университет се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. От 1944 г. до 1962 г. празникът се..