При голям интерес и с висок градус преминава обществено обсъждане на проекта за Небет тепев. Залата на ОбС на Пловдив е препълнена.
Проектът предизвика множество противоречиви мнения в средите на пловдивските архитекти, историци и археолози. Някои от тях се обявиха против против изграждането на стени и кули на Небет тепе, защото според тях така се руши автентичния вид на тепето.
Директорът на НИМ Божидар Димитров опита да защити проекта на арх. Фърков, но присъстващите не му позволиха да се изкаже. Той беше освиркан и той ядосан напусна залата. Историкът заяви, че обсъждането е режисирано. Според него арх. Фърков възстановява историческата памет със своя проект.
Пловдивските архитекти декларираха още веднъж, че са против проекта на Юлий Фърков. Аргументите им са, че той противоречи на международните стандарти за опазване на археологически обекти. Българското археологическо сдружение предложи да се сформира група, която да продължи разкопките на тепето.
Според част от присъстващите експерти основен проблем е липсата на архитектурни заснемания и документация за направените от 30-те до 80-те години на миналия век мащабни проучвания на крепостта. Без тях Министерството на културата не може да разреши каквато и да било дейност на тепето, подчерта представителят на Министерство на културата арх. Юлия Стефанова.
Протокол от началото на 80-те години на ХХ в. има в архива на Археологическия музей Пловдив, обясни директорът му Костадин Кисьов. Той подчерта, че комисия на НИПК е констатира обаче, разрушаване на бастиона и една средновековна кула и прекратява всякакви проучвания на Небет тепе.
През 1995-та-1996-та също били поискани геодезически заснемания на тепето, но за съжаление и такива няма.
"Без пълна архитектурна документация не може да се прави нищо", бе позицията на архитект Юлия Стефанова.
Тя подчерта, че тепето е изключителна държавна собственост и държавата няма да позволи на него да се извършва каквото и да било.
На обсъждането присъстват много пловдивчани. Гражданска беше и позицията на писателя Йордан Велчев, който заяви, че тови проект е бутафория и ако бъде осъществен това ще е изключително престъпление. "Вече сме се организирали и няма да допуснем багери на тепето. Няма да пуснем тук хора, дошли само да усвояват пари".
Кметът Иван Тотев заяви, че целта на обсъждането е да се чуят повече мнения по проекта и да се оформи консенсусно обществено мнение, доколкото това е възможно. Засега едно е ясно, че археологическите проучвания на Небет тепе ще продължат.
Служителка на МВР е пострадала при пътен инцидент с полицейски автомобил в Пловдив, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР-Пловдив. Около 8:10 ч. тази сутрин на кръстовището между улиците „Димитър Талев“ и „Светослав Мерджанов“, при преминаване с включени звукова и светлинна сигнализация, патрулен автомобил на Първо районно..
360 студенти от Медицинския факултет на пловдивския Медицински университет ще положат Хипократовата клетва. 161 от тях са български студенти, а 199 са абсолвентите, които се обучават на английски език. Чуждестранните дипломанти са от 25 държави, като най-много са от Великобритания, следвани от Гърция, Германия, Италия, Ирландия, Ливан,..
Третото издание на Академия по предприемачество в земеделието ще се проведе от днес до 13 декември в Аграрния университет – Пловдив. Форумът ще събере млади предприемачи и стартиращи компании. Инициативата е организирана от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна..
Днес ще бъде открита нова електрическа рампа за хора с увреждания в СУ „Свети Софроний Врачански“. Съоръжението ще бъде осветено от пловдивския митрополит Николай. Инициативата е част от проект на Фондация „Творци на надежда“, представлявана от Микеле Санторелли. Малките актьори - деца със специални образователни потребности от..
Близо 20 000 лева бяха събрани от няколко благотворителни инициативи в Община Марица за лечението на малкия Иван Симеонов от Рогош, който се бори с детска церебрална парализа. В инициативите се включиха и ръководството на Община Марица, както и кметове на населени места от общината. На два благотворителни базара в Рогош и Скутаре бяха събрани..