Икономиката на Пловдив се развива контрастно и с незадоволителни темпове – това е един от изводите от последния анализ на финансово-икономическата ситуация в региона, представен от председателя на Съюза на икономистите в България професор Кръстьо Петков.
През настоящата година почти 2/3 от собствените приходи на пловдивската община ще отидат за погасяване на теглени заеми, са пресметнали икономистите. За сравнение преди 3 години този дял е бил 46%. През това време Варна е стопила процентите от 63 на 38, посочи Кръстю Петков.
По думите му другата основна потенциална заплаха пред Пловдив е раздутата администрация. По данни на Съюза на икономистите доходите на почти 10 000 души в Пловдив идват от общинския бюджет, а ефективността на служителите би била най-оптимална, ако броят им е с ¼ по-малък. Близо половината от местните приходи на общината пък отиват за заплати на чиновниците.
Рискът от отблъскване на инвеститори е на дневен ред за цялата страна и се поражда от неефективното правосъдие, корупцията и бюрокрацията, смятат Петков и колегите му. Конкретно за Пловдив към факторите се прибавя парадоксален недостиг на кадри на фона на многото висши училища в града. Според различни източници в региона има недостиг на около 5000 души, завършили инженерно-технически специалности.
През последните години за Пловдив растат едновременно и коефициентът на заетостта, и на безработицата, с изключение на 2014-а, когато хората без работа слабо намаляват. Икономистите обясняват явлението със застаряването на населението и ръста в броя на хората в нетрудоспособна възраст. Наблюдава се и трудова емиграция от областния град към съседните общини, където са съсредоточени индустриалните зони.
Като варианти за предотвратяване на потенциалните проблеми от Съюза на икономистите препоръчаха анализ на динамиката и структурата на общинския бюджет в годините на глобалната криза, както и създаване на икономически експертен съвет към Община Пловдив.
Според Кръстьо Петков градът трябва да попадне с проекти за милиарди евро в плана „Юнкер” на ЕК, от който на България се полагат около 30 милиарда евро. Петков смята, че българският град, с който Пловдив е най-удачно да се сравнява като икономическо развитие и постигнато качество на живота е Бургас.
Трудова злополука отне живота на работник в завода "Асарел Медет“. Инцидентът е станал на обект в Панагюрище, където е рухнала естакада, представляваща основната захранваща линия на фабриката. Според първоначалната информация конструкцията се е срутила внезапно, затискайки работника, който е загинал на място. Компетентните органи разследват..
Пред паметника на големия син на България на едноименния площад стотици родолюбиви граждани и официални гости сведоха глави пред подвига и делото на Апостола на свободата. Почетния строй на представителните роти на 61-ва Стрямка механизирана бригада Карлово прие генерал-лейтенант Михаил Попов, заместник началник на отбраната. Пред паметника на Васил..
Отпада идеята за чудовищния комплекс в кв. Филипово в Пловдив със 75-метровите сгради. Това съобщи на страницата си във фейсбук общинската съветничка от ПП-ДБ Веселина Александрова. Комисия отхвърли засега изграждането на небостъргачи в кв. Филипово "След като не го допуснахме до сесия, очаквахме, че кметът ще внесе повторно предложението и..
С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово. На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...
Само за два дни при проведената Специализирана полицейска операция в Пловдивска област за водачите на товарни автомобили са санкционирани 4-ма шофьори за износени гуми. Други четирима водачи са карали камиони с изтекъл срок на техническия преглед, двама души са били с нередовни пътни документи, а 3-ма са глобени за неизправни светлини – съобщи..