Народното събрание избра за председател на Комисията по водно и енергийно регулиране Иван Иванов.
Веднага след избора си той даде първото интервю за програма „Ден след ден” на Радио Пловдив.
Р.П: Да ви честитя ли?
Иван Иванов: Благодаря за поздравленията. В същото време трябва да кажа, че постът изисква такава работа и отговорност, че по-скоро може да ми честитите за доверието, което ми беше гласувано, а не толкова за поста като такъв. Важното е за мандата, който предстои, енергийният регулатор да постигне основните си цели, а именно да бъде финансово оздравен НЕК и да се достигне до либерализиран пазар и създаване на енергийна борса.
Р. П.: Това звучи прекрасно и това го чуваме от доста време, но как, имате ли начална визия как може да стане? Вие сте дългогодишен експерт именно по темата, многократни интервюта сме правили с вас. Как първо виждате финансовото оздравяване на НЕК – това е една бездънна, бездънна яма?
И. И.: Да, това е в резултат на действително големи злоупотреби и изключително лошо ръководство на енергийния сектор. На различни места в енергийните дружества, които са електрогененирарщи, в електроразпределителните дружества и финансовото оздравяване, което в момента изисква да се намали един дефицит от милата година от 644 млн лв първото нещо е, че трябва да се преустанови изкупуването на електроенергия от заводски и топлофикационни централи в тази част, която не е високоефективна. А високоефективна е само тази, която е в резултат на комбинираното производство с определени технически показатели, няма да влизам в подробности, на второ място, да завърша успешно преговорите с американските централи да се намали цената на тока, особено на Марица- Изток 1, но заедно с това и на Марица-Изток 3, на трето място, да се преустановяват всякакви нови преференциални цени за ВЕИ сектора, на четвърто място, да се преустановят всички злоупотреби по веригата генериращи мощности...
Целият разговор с новия шеф на енергийния регулатор чуйте в прикачения звуков файл:Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..