„Величието на една нация си личи по отношението й към животните.” Тези думи на Ганди припомняме в навечерието на 4 април, който е Световен ден на бездомните животни.
Не говорим за животните, които са в дивата природа, а за онези бездомни животни, които са изхвърлени или от собствениците си т. е. от някой от нас, или са родени на улицата, или просто са се загубили. Тези животни, една голяма част от нас, не желаят да виждат, не им позволява да се хранят, убиват ги, измъчват ги най-брутално и най-жестоко. Те умират от глад, от нелекувани рани и смърт – и всичко това, причинено от хората. Някои затова виждат заплаха в уличните кучета. Начините за справяне с това, поне в онези държави в Европа, нямат проблеми с това, дори осиновяват, са различни, кастрирането води. За ситуацията у нас и по темата сега започвам разговор с Явор Гечев от фондация „Четири лапи”.
Да, световен ден е на безстопанствените животни е утрешният 4 април, само че, тъй като те са без стопани, напротив – изхвърлени са от стопаните си, никой няма да им купи нито лакомство, нито да ги поздрави. Това, което се опитваме да направим в този разговор, е да измерим нашето отношение към животните ? Каква е вашата гледна точка, моля?
Явор Гечев: Аз бих добавил към това, което казахте в началото на разговора към цитата на Ганди, че величието на една нация се измерва не само по отношението към животните, но и по отношението към възрастните хора и към децата. Ако човек се замисли ще види, че у нас като, че ли отношението и към възрастните хора, и към децата, и към животните е общо взето едно и също, т. е. малко бих казал не на ниво.
Когато става въпрос за бездомни животни трябва да сме наясно, че тези животни са плод на нашата безотговорност, на безотговорността на собствениците на домашни животни, които са източникът на популацията на бездомни животни.
Цялото интервю на Галя Митева с Явор Гечев е в звуковия файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..