На разпети петък
между дежурната ритуалност и съзнателното православие за белезите от раните, българската голгота, трудните истини и покаянието в дефицит - ще разговаряме с проф. Калин Янакиев – преподавател във Философския факултет на СУ „Климент Охридски”
Радио Пловдив: Как ще коментирате факта, че България има кръстопътна съдба и точно тази съдба е онзи белег, който не успяваме да прикрием и в най-спокойните за страната ни дни, които обаче отминават много мимолетно и пътят, който след това се разстила пред нас, остава все така трънлив от грешки, страсти и неовладени желания?
Проф. Янакиев: Не само ние имаме съдба на кръстопътно разположена държава, но ние сме свикнали много да се оплакваме от т.н. ни съдба. Би могло да се каже спокойно, че част от националния ни характер в по-новата ни история е едно непрекъснато оплакване. Ние се преживяваме като обект на историята и по никакъв начин – като субект на тази история, като история, които сами правим. Много обичаме да бъдем пасивни, да бъдем разположени между велики сили, да се оправдаваме с великите сили. Ако сме осъдени на нещо, то е на това, да не осъзнаваме, че в историята нещата зависят и от активността на народите.
Р.П. Ако това все пак е карма, как да противодействаме на тази своя съдба?
Проф. Янакиев: Ние сме същностно „фили” и „фоби”. И в момента в България ситуацията е разделена, макар цял век да сме страдали от империалистическата политика на Русия, по отношение на България, в България отново е пълно с русофили и цели политически партии се обявяват за такива. Обвиняват България за европейския й избор и се мъчат отново да я върнат към Евразия. Най-големият проблем е този – ние сме обявяваме за обект на историята и не умеем да се каем. Не умеем да извличаме поуки от собственото си непосредствено минало.
Р.П. Ако Вие коментирате българското разпятие като политическа метафора, кажете в контекста на така и не успяващия да се случи Великден за българите, къде да търсим своето спасение, онзи лост, който ще ни направи по-силни, за да преминем през Голгота и съвсем индивидуално и личностно?
Проф. Янакиев: Разпятието не е било пасивно претърпяване на страданието от Христос. Нашият недостатък е, че сме пасивни. Бог се е разпънал по доброволен начин за нас, той е поискал да ни спаси. Ние се разпъваме по някакъв начин сами. За съжаление, сме майстори на лесни чувства, на бързото забравяне на миналото и на нежеланието да се каем и да вървим напред....
Повече чуйте от звуковия файл:
Уважаеми съграждани, Скъпи пловдивчани, Най-сърдечно Ви поздравявам с настъпването на Новата 2025 година! Нека тя е изпълнена със здраве, благополучие и много нови възможности за лично и професионално развитие. Позволете ми да Ви благодаря за подкрепата, за Вашите мнения и идеи, защото Вие сте тези, които правят Пловдив..
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...