„Наемат служител в ТЕЛК заради привилегии” – съобщава във водещото си заглавие днешната „Марица”. Пловдивският бизнес се инвалидизира, за да печели от обществени поръчки – пише вестникът и припомня, че години наред специализираните предприятия на хора с увреждания в града се брояха на пръстите на едната ръка. Бяха точно пет – уточнява „Марица” и добавя, че за няма и четири месеца от началото на годината в регистрите на Агенцията за хора с увреждания са се вписали още пет фирми от града на тепетата. Според допълнения в Закона за обществените поръчки от края на миналата година такива фирми имат по – лесен достъп до обществени поръчки. Нещо повече, съществува цял списък с над 385 дейности и услуги, запазени за инвалиди – припомня всекидневникът. И добавя, че те са с предимство пред останалите фирми и при кандидатстването не трябва да доказват опит, квалификация и история. Характерно за пловдивските фирми от „новата вълна” е, че имат между един и петима души персонал – пише „Марица” и обобщава, че така само с един или двама назначени инвалиди биха могли да грабнат без проблем някоя обществена поръчка.
Мащабни ремонти започват в Стария Пловдив на стойност 1 милион лева – съобщава регионалното издание „Твоят ден”. Цитирано е уверението на пловдивския кмет Иван Тотев, че до края на годината няма да остане неосветено място в резервата. Той припомня, че през 2012-та година комплексът е тънел в мрак. Успоредно с подмяната на осветлението ще се пренарежда и калдъръмът, а по старинните сгради не трябва да стърчат никакви кабели – категоричен е Иван Тотев. Той уверява още, че южната крепостна стена откъм Конюшните на царя ще грейне в художествено осветление, а общината прави постъпки пред държавата да си получи Антовата къща, която досега се ползва като приемна на външното министерство. „Твоят ден” тиражира и прогнозата на пловдивския кмет, че предстои една добра година за стария гра и той трябва да се превърне в емблема. Давайки старт на последния етап от реконструкцията на Къща „Клиятни”, кметът Тотев уверява, че къщите в Стария град са живи организми и искат непрекъснато средства.
„Пловдив трети по възраст в Европа” – констатира „Марица”, обяснявайки, че Пловдив е сред 16-те най – стари града в Европа. Наскоро той бе споменат и в класация на британския „Телеграф”, пише вестникът, цитирайки сайтаprofit.bg. По възраст Пловдив се нарежда на трето място след Аргос и Атина в Гърция. Чужденците научават, че първите заселници в Пловдив са от 4000 години преди Христа. Допълнителната информация за града е, че археологически разкопки показват останки от селища от неолитния период – 6 век преди Христа – допълва „Марица”.
„Осветиха шест камбани за новия храм в „Западен” – информира днешното регионално издание „Твоят ден”. В публикацията четем, че знеполският епископ Арсений по поръка на пловдивския митрополит Николай е осветил със светена вода шестте камбани на новия храм „Св. Николай” в Пловдив. Най – голямата камбана тежи 200 кг, а най – малката 30. ще бъдат наредени така, че всяка да пее самостоятелно в общия камбанен хор – пише изданието. То обяснява, че чистотата на звука се постига от качеството и състава на метала. Ктиторът на храма Кирил Василев не присъства на церемонията, тъй като е в чужбина – уточнява „Твоят ден”.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..