Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай пребори рака, но не и държавата

Снимка: Радио Пловдив


Един млад мъж, по чудо преборил смъртоносния рак след тежко  и скъпо лечение в чужбина,  сега отчаяно се  бори с българските  абсурди на  бюрокрацията и кривото ни право.  

28-годишният  Николай Иванов от Асеновград пред 4 години научава страшната диагноза – карцином на дебелото черво. В напреднал стадий.  Родните медицински светила  директно  му дават да разбере, че няма шансове.  Упоритият младеж обаче не смята да умира така лесно и поема тежка борба с коварната болест. В съвременното информационно общество той успява да  стигне до най-ценните данни,  които ще му  спасят живота.  

Така  Николай научава за  необичайно  лечение с ваксина,  която се прилага  само в няколко клиники в Европа, но се оказва  доста ефикасна да лекува рак.  Успява да стигне до клиника в Испания, където  му правят няколко операции и прилагат лечението,  което, според последните прегледи е сторило чудото -  младежът е  преборил рака.

Неприятностите обаче  не свършват.  Николай е от съвсем обикновено семейство,  което буквално се е разорило  за спасяването на живота му.  След всички процедури и разпродадено имущество, му остават да доплати още 50 000 евро, разсрочено, до 2019 г. 

Лечението е непосилно скъпо за него, а  българската държава му нанася  коварен удар под кръста – въпреки всички молби Здравното министерство отказва да  помогне с полагаемите се иначе по принцип 26 000 евро, част от голямата сметка.  Доводът на министерсвото е, че  според тях  лечението на Николай е било „експериментално”,  тоест, досега неизвестно,  заради което  държавата  отказва да  плати.  

На помощ се притичва  фондацията  на Меги Трайкова „Сан Марко М”,  привличат се адвокати, които започват съдебна битка с държавата,  криеща се зад нормативни лабиринти. Те настояват съдът да назначи  експертиза от вещи лица, включително и чужди специалисти, която, според тях ще отхвърли  странния  мотив „експериментално лечение”.  Юристите настояват, че  методът с тази ваксина се прилага вече от години  в поне пет европейски  страни – Испания, Италия, Белгия, Германия и Швейцария, изключително успешен е и в този смисъл  вече е утвърден,  няма нищо експериментално, пък и Николай е живият пример за това, обясни  адвокат  Стоян Донков.  Той е  убеден, че  европейското  законодателство е приоритетно и задължително  за  българското, а според него, най-общо казано,  щом държавата не може да осигури подходящо лечение за гражданите си,  трябва да  помогне  финансово, когато то се извърши в друга страна  от Съюза.

И почва пак ходенето  по мъките,  но вече у нас. На различни инстанции съдът отказва  важната експертиза, а от друга страна у нас очевидно не могат да се издирят такива  медицински експерти,  смята адвокат  Стоян Донков. Утре в Административния съд в София е поредният  епизод от съдебната драма на Николай, младежът, който пребори рака, но в чужбина и отказа да умре, въпреки  мнението на някои специалисти у нас.  

От друга страна фондацията на Меги Трайкова „Сан Марко М”  е предприела инициатива за изграждането в Пловдив на Кризисен център за онкоболни, в който  те ще получават пълна юридическа, нормативна и друга помощ  чрез консултации с профилирани експерти в различните области.  По думите и  Меги Трайкова,  Община Пловдив се е ангажирала  с идеята,  като нейната помощ  ще бъде по  осигуряването на сграден фонд за новият Кризисен център. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50