Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наличието на Конституция не означава автоматично наличие на конституционализъм

проф. Снежана Начева

На днешния ден – 16 април е приета Търновската конституция.- основополагащ документ на Третата българска държава. 

 След политическите промени  през  декември 1990 г., по предложение  на Съюза на юристите в България и тогавашния му председател  проф. Снежана начева, с акт на Министерския съвет правителството на Димитър Попов определя 16 април като ден на Конституцията и юриста.  Избирането на датата за честване на професионалния празник на българските юристи е абсолютно попадение – това е дата на неоспорим исторически факт. Професионалният празник  на юристите обаче поставя и доста въпроси свързани с равносметка, с различни моменти, които сега се оказват актуални за държавата.  Изборът ни на събеседник е проф. Снежана Начева, преподавател по конституционно право в СУ „Климент Охридски”. Здравейте, честит празник, проф. Начева.....

Проф. Начева: Благодаря и честит ден на конституцията на всички граждани на република България. Ще бъда пределно откровена – аз съм си поставила ритуално четирите конституции и българския флаг и мечтая за мига, в който българските граждани в своето правосъзнание на първо място ще поставят Конституцията и ще вярват, че е символ на доброто и справедливото като символ на действащото право. Не съм дочакала този ден все още. Честит празник и на всички, посветили професионалните си усилия на това изкуство за доброто и справедливото, наречено право, както римляните са дефинирали някога правото и да пожелая всеки български гражданин да възпита много по-висока степен на правосъзнание у себе си.

Р.П. Как ще коментирате способността на общесвото да живее в съответствие с принципите на конституционализма. Съзнаваме ли какво означава това и какво се изисква от нас?

Проф. Начева: това е дълъг разговор, но си струва да бъдем и задълбочени, освен празнуващи хора. На първо място самото съществуване на писана конституция е нещо много добро, защото има конституционни държави, които са с неписано право. Т.е. степента на правосъзнание, че трябва да има върховни правила, които да са дълготрайни и с  които да се съобразяват всички, а не да се менят с политическите лица например или управляващите, които по силата на избирателна система и цикличност предпочитаме за един мандат, предполага добронамереност и добросъвестност. Ще цитирам един неюрист – Хосе Ортега и  Гасет – интересен испанец, който ни дава за пример Англия – „добрата стара Англия може и без писана конституция, защото англичаните продължават да бъдат нация от джентълмени и когато се споразумеят с нещо, го вършат” . този момент – да се обединим около нещо и последователно да го прилагаме, е изключително важен. Великото чудо на идеите е това, че са заразителни. Те могат да бъдат забавени във времето, но когато избиват в един момент, понякога интуитивно, понякога съзнателно, хората разбират какво е добро за тях  и се присъединяват. Пример за високо правосъзнание на определена група хора, които въвличат други след това в българския модел е напр. Борбата за църковна независимост. Това е прелюдието към Третата българска държава. Кога го равят това? Когато Турция под влияние на Великобритания започва големите реформи и се казва, че има свобода на съвестта и хората са равнопоставени, веднага българинът започва да търси възможност на юридическо основание да се обособи като независим. 

Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът Димитров поздрави пловдивчани за ЧНГ

Уважаеми съграждани, Скъпи пловдивчани, Най-сърдечно Ви поздравявам с настъпването на Новата 2025 година! Нека тя е изпълнена със здраве, благополучие и много нови възможности за лично и професионално развитие. Позволете ми да Ви благодаря за подкрепата, за Вашите мнения и идеи,  защото Вие сте тези, които правят Пловдив..

публикувано на 01.01.25 в 12:01

Планове с неизвестен край (част 2)

В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..

публикувано на 30.12.24 в 10:49

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22