Ощетява ли новата методика за финансиране на лечебните заведения болниците и пациентите и ще доведе ли тя до ограничаване на достъпа им до по-качествени здравни услуги?
Месец след като новата методика влезе в сила и според която лечебните заведения трябва да получат 95% от изработеното през 2014 г, става все по-безпощадно ясно, че лимитите в болниците поставят системата в несигурност и че агресивната политика за намаляване на разходите нарушава и доста права, като напр. правото на свободен избор на пациента къде да се лекува. По темата разговаряме с д-р Кирил Еленски – заместник-председател на БЛС.
Р.П. Кажете, д-р Еленски, какви са аргументите са тревогата ви – тема и на предстоящата пресконференция.
Д-р Еленски: Ако сега има много голям шум около болничната методика, ние от дълги години имаме проблеми с прословутите лимите за направленията в доболничната помощ, за което многократно сме говорили. Сега обаче вече по подобен начин се въвежда и ограничителна методика за болниците, което води до голямо напрежение. Очакването, че е възможно медицинските услуги да бъдат събрани в предварително определена сума, което е бюджетът на НЗОК, само по себе си не е реалистично, защото става дума за дейност, която много трудно може да бъде прогнозирана и регулирана. Това е от една страна. От друга: разпределението на точни суми за определени болници създава друг парадокс, който трудно може да бъде обяснен. Болниците от една страна, за да се развиват, трябва да търсят нарастване на дейността си, защото това е нормалната икономическа логика, а от друга – на всяка болница се определя таван, в който тя трябва да се побере. Не става обаче въпрос за разходите, а на болниците се ограничават възможностите за приход. Той се ограничава, като неизбежно болницата ще трябва да започне ограничаване приема на пациенти. Повече чуйте от файла тук:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..