В Градска художествена галерия - Пловдив се откри изложбата "Умозрителност" (дигитални принтове на творби на индийски класически автори). Творбите са експонирани в зали за временни изложби, ул. "Княз Александър І" № 15.
Организатори са Индологическа фондация "Изток - Запад", Посолство на Република Индия и Индийският съвет за културни връзки. Повод за експозицията е навършването на 60 години на дипоматически отношения между Република България и Република Индия.
Тя се провежда под патронажа на Министъра на културата г-н Вежди Рашидов и бе представена в София, Врана и Русе. В нея могат да се видят дигитални отпечатъци върху платно от четиринайсет майстори на фигуративното изкуство, подбрани от куратора Анджоли Ила Менон.
Колекцията обхваща период от повече от 70 години и пътува по света от 2008 г., за да разкрива спецификата на индийската модерна живопис.
Д-р Людмила Класанова пише за изложбата :
Въпреки че тези картините са малка част от огромния спектър на художествена дейност в съвременна Индия, те илюстрират някои от тенденциите в развитието на индийското съвременно изкуство, като съчетават различни влияния и обединяват традициите от миналото с духа на съвременността. През последните сто години индийското изкуство свободно е преминало границите на своята историческа и художествена традиция и приема нови идеи, като ги претворява в самобитността на своята културна система.
Фигуративното изкуство представлява важна част от индийската естетика и има древно минало. Човешката фигура с многобройните й интерпретации е централен образ във визуалното изкуство на Индия от времето на палеолитните пещерни рисунки в Бхимбетка, щата Мадхя Прадеш, до наши дни.
По време на британското управление в Индия се наблюдава преход от стила на местните живописни школи към опита за взаимодействие със западноевропейската изобразителна естетика. Симбиозата между академичния реализъм на Запада и местните индийски художествени традиции раждат стила „компани” – предшественик на „модернизма” в индийската живопис.
Девически хор „Евмолпея“ ще изнесе концерт под надслов „Коледен блясък“ на сцената на Епископската базилика на Филипопол с диригент Алия Хансе. Той е част от Коледно-новогодишната програма на Община Пловдив в рамките на дванайстото издание на празниците „Светлина и надежда в Стария град“, организиран от Общински институт „Старинен Пловдив“...
Премиера на пиесата „Венецианска загадка“ от Джузепе Берто представя Драматичен театър Пловдив в Камерна зала. Режисьор на спектакъла е проф. Здравко Митков, сценография и костюми – Петър Митев. Участват актьорите Калин Врачански, Мария Сотирова, Павел Сапунджиев и Мина Каукова.
Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и завладяващ. Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..
Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..