Срещу датата 28 април в календара е записано, че това е световен ден за безопасност и здраве при работа. Традиционно пред такива дни се появяват различни статистики, анализи, коментари – това се случва всяка година. За съжаление от тези, които бяха огласени преди днешния ден става ясно, че трудовите злополуки се увеличават в България.
Няколко данни – за първото тримесечие на 2015 г. – увеличение на общия брой произшествия – 677 спрямо 603 за същия период на миналата година - 74 злополуки повече. През 2014 г. броят на злополуките с фатален край е 118. Според шефа на КТ"Подкрепа" Димитър Манолов причината за увеличаващия се брой на трудови злополуки е " издигането на печалбата над всичко".
Манолов не отрича вината и на самите работници за злополуките, тъй като те се съгласяват да работят в сивата икономика или пък не ползват осигурените от работодателя предпазни работни средства. Не всяка злополука се декларира – декларират се само смъртните и тези, които водят до инвалидизиране – още една обезпокояваща констатация пак от синдиката.
От Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ открояват сред факторите, които водят до стрес на работното място, липсата на адекватна връзка между изпълняваната работа и възнаграждението, разминаването между резултатите от работата и кариерното развитие, както и работата на смени и през почивните дни – това специално го прочитам, защото пък стресът е даден като един от основните причинители на разсейване, трудови злополуки и нерядко с фатален край.
Според КНСБ превенцията е най-ефективният начин за управление и справяне с рисковете за здравето и живота на работещите. Можем още да четем, да даваме примери – само това, което се случи с рухналия върху четирима работници хотел край морето е един от най-драстичните примери, що се отнася до стреса той е пък сред основните причини на това, което извърши акушерката в една болница с четиридневно бебенце в София.
Сега ще погледнем към манталитета на работодателите, работниците и онези предпазни средства, не само като каски и обувки с твърди бомбета, които пазят на работното място от злополука, а наистина като правила и умения да се работи и да се управлява модерно.
Ще направим това с председателя на управителния съвет на фондация „Център за безопасност и здраве при работа” Владимир Глухов – търговски директор на най-голямото предприятие в България, което произвежда предпазни средства за работното място.
Р.П.: Каква е вашата оценка на това как работи българина и защо статистиката- уви- негативна, расте от година на година?
Владимир Глухов: В повечето от случаите вина носи и самият работник, но работодателите, доста голяма част от тях, обикновено се стараят да вземат минимума, който ги задължават наредбите да предпазно облекло и лични предпазни средства по-скоро като страх от институциите, отколкото като разбиране, че работника трябва да е обезопасен на работното място.
Р. П.: Обикновено се питаме и друго – къде сме ние, защото ясно е, че в незавидно положение е българският работник в сравнение с по-развитите предприятия, с по-развития пазар в, да речем, европейските страни.
В. Г.: Последните години може да се каже, че има промяна на нещата, може би след европейските програми, които имаше миналата година за безопасност и здраве при работа, за подобряване на условията на труд, както и това, че доста инвеститори в България пренесоха своя опит от западните страни, от европейските, и ги прилагат в България. Тук също имаме чудесни условия на труд в много наши предприятия. Не случайно нашата фондация, за да популяризира тези предприятия и за да им отдадем заслуженото на тях и да служат като пример организира и годишни награди по безопасност и здраве при работа, с което се стараем да стимулираме тези, които наистина правят нещо да получат някакво признание, в което да се стараят още повече и наистина да бъдат пример за останалите предприятия. Така, че вече 5 г. нашата фондация дава такива стимулиращи награди...
Цялото интервю с Владимир Глухов чуйте в прикачения файл:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..