Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спешно: Субсидията на висшите училища да се обвърже с качеството на образованието

Снимка: БГНЕС

Образованието на фокус - за възможността да се влиза в колеж още след десети клас – част от новата четиристепенна образователна система и за очакваната от всички реформа в образованието е следващият ни разговор с председателя на комисията по образование, депутат от ГЕРБ в парламента Милена Дамянова, която беше и заместник-министър на образованието в предишния кабинет на Бойко Борисов. 

Да поясним първо за нашите слушатели, че идеята за създаването на т. н. интегрални професионални колежи беше лансирана от министъра на образованието проф. Тодор Танев – според системата учениците, които нямат интерес да учат в 11 и 12 клас могат да влязат в колеж направо след десети клас, без да имат диплома за средно образование. След 3 г. обучение, една от които подготвителен курс, те ще могат да придобият четвърта професионална квалификационна степен „майстор”. Предложенията са част от Закона за предучилищното и предучилищното образование, който се гледа на второ четене от образователната комисия в парламента. Кажете каква е целта на предлаганите иновации.

Милена Дамянова: Нека да уточня, че тези иновативни идеи на министър Танев не са част от законопроекта за предучилищното и училищно образование, който се гледа в момента в комисията по образованието и науката в 43-то народно събрание. Така че нека да не смесваме двете неща – законопроектът е една тема, идеите на образователното министерство са нещо съвсем различно. Това, което реализира политиката в сферата на образованието, която реализира и следва да реализира втория кабинет на премиера Борисов, е заложена както в предизборната програма на ГЕРБ, така е одобрена и записана в коалиционното споразумение като мерки и цели, а това са приемането на новия закон за предучилищното и училищното образование, промени в Закона за висшето образование, с които се цели обвързването на 50 % от субсидията и във висшите училища с качеството, утвърждаване на дуалното образование т. е. получаването на реален практически опит и умения по време на образование.

Основните цели, които сме си поставили с тези мерки са няколко. На първо място, образованието като управленски приоритет, акцент върху модерното образование за постигане на икономически растеж и конкурентно способност, обвързване на образованието с потребностите на бизнеса и ученикът и младите хора в центъра на една образователна система, която да дава знания, но и да развива умения и способности, които са нужни за успешна кариера и справяне с живота.

А идеите на министър Танев за нов тип колежанско образование съответно трябва да бъде изчистена заедно с учителите, с академичния състав и различните представители на бизнеса и на синдикатите. Трябва да кажем, че в системата на образованието както знаете и сега има професионални колежи...

Р. П.: Да и с какво тези новите ще се различават от сегашните, в които се влиза след средно образование?

М. Д.: Тепърва очакваме още повече, че данните показват, че тези млади хора, които са завършили тези колежи в момента трудно намират работа. Трябва да се направи разликата между професионалните колежи, които предлага министър Танев и съответно професионалните колежи, които съществуват в момента, очакваме да се направи и представи анализ от Министерството на образованието дали това е отново връщаме към системата на полувисшето образование, което както знаете съществуваше в България и трябва да се представят и да се изследват причините, поради които тази степен отпадна пред да вървим в някаква подобна посока. Наистина целта е да развием работеща система за професионално образование, от което младите хора да получават добра професия, която се търси на пазара на труда, която е съгласувана с нуждите и съвременните критерии на работодателите и на европейско ниво. 

..............................................

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50