Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима ни е регионална карта на професиите

Томчо Томов

Съвместно проучване на Световна банка, БСК, Институт „Отворено общество” отчитат, че страната ни се класира в челната тройка на ЕС бо броя на хората в трудоспособна възраст, които не желая да работят. 

 По този показател пред нас са само Италия и Хърватия. Кои са характеристиките на трудовия пазар у нас, кои професионални умения имат най-голям шанс да бъдат оценени, кога и защо се появи необходимостта от хибридни компетенции, и какво налага създаването на регионална карта на професиите? Тези въпроси изискват отговори, които, ако са получени навреме, ще намалят очерталите се несъответствия в пазара на труда в България.  Слушаме ръководителя на Националния център за оценяване на компетенциите Томчо Томов: 

Р.П. Г-н Томов, кое е основното в оценката за пазара на труда у нас на база на последните  изследвания?

Т.Томов: Има много интересни тенденции на пазара на труда. Наскоро стана актуално едно проучване, свързано с няколко особености на българския пазар и преди всичко това, че се увеличава с около 13% броят на неактивните хора на пазара на труда. Това са около 260 000 човека, които нито работят, нито учат, нито търсят работа. Причините за това могат да се търсят и в тяхната мотивация – равнището за заплащане на труда, нежелаието да се инвестира в квалификация, защото това основно са хора без квалификация. Немалка част от младежите разчитат на помощта на своите родители, които са в чужбина. Това е негативна тенденция е в ЕВРОСТАТ се обърна внимание, че България по този показател е в топ 3.

Р.П. Напоследък стана актуално едно ново понятие „потомствена безработица”. Забелязват ли се тенденции, свързани с потомствената безработица?

Т.Томов: Да, забелязват се. Тя е  тясно свързана с липсата на квалификация на отпадналите от училище. Свързана е с някои групи от населението – етнически. Родителите не са работили, не работи самият човек, неговите деца също са обречени. Потомствената безработица обаче се увеличава. Трябва да се предприемат много сериозни конкретни мерки за интегриране на маргиналните общности. Има застаряване на работната сила. Индустрията се крепи основно на 50, 55-годишните. След десетина години ще има много сериозен проблем. Критичен дефицит се очертава в здравеопазването, лекари, сестри, фармацевти, парамедици, здравни мениджъри, биоинженери. В образованието до пет години ще се пенсионират /особено в професионалното образование/ до 60 % от учителите. Сериозен е проблемът със социалните работници...... Повече чуйте тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57