С решение от 30 април Св. Синод обяви, че във всяко богослужение ще се споменава Симеон Сакскобурготски като цар на българите. Няма мотиви към решението, предложено от Пловдивския митрополит Николай.
Второ - ако църквата твърди, че той се е родил Цар и затова почетно го величаят като такъв ще кажа, че това е на границата на ереста. Симеон не се е родил Цар, а човек. Той е щял да бъде цар, ако Търновската конституция действаше. Това е безумно и безсмислено основание, твърди Калин Янакиев.
Трето - ако църквата твърди, че Симеон е цар само за нея, то тя трябва да покаже документ за помазание за царство, какъвто до момента не е представен, добави той.
Според него Църквата трябва да се извини на църковно - грамотните хора, защото името на Симеон ще се споменава в онази част от литургиите, където трябва да се споменават сега действащите власти. На практика Пловдивският митрополит с предложението си призовава миряните да нарушават сегашната конституция, заключи проф. Янакиев.
По думите му, половината от вярващите християни в България са републикански настроени, а това решение разделя християните у нас. Това води до дремещи разколни настроения в българската църква. Светият синод направо се намесва в горещата политика. И накрая Симеон Сакскобурготски се закле в републиканската конституция, с което отпадна от "църковното си царство".
Това е опит, инспериран от Североизток, малко преди 9-ти май, да бъде унизен президентът Росен Плевнелиев, защото отказа да участва на парада на 9-ти май в Москва, смята Калин Янакиев
Пловдивският митрополит Николай не признава държавната уредба на Република България, но той никога няма да го каже публично. Той винаги е бил против европейската ориентация на България, каза още богословът.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..