С решение от 30 април Св. Синод обяви, че във всяко богослужение ще се споменава Симеон Сакскобурготски като цар на българите. Няма мотиви към решението, предложено от Пловдивския митрополит Николай.
Второ - ако църквата твърди, че той се е родил Цар и затова почетно го величаят като такъв ще кажа, че това е на границата на ереста. Симеон не се е родил Цар, а човек. Той е щял да бъде цар, ако Търновската конституция действаше. Това е безумно и безсмислено основание, твърди Калин Янакиев.
Трето - ако църквата твърди, че Симеон е цар само за нея, то тя трябва да покаже документ за помазание за царство, какъвто до момента не е представен, добави той.
Според него Църквата трябва да се извини на църковно - грамотните хора, защото името на Симеон ще се споменава в онази част от литургиите, където трябва да се споменават сега действащите власти. На практика Пловдивският митрополит с предложението си призовава миряните да нарушават сегашната конституция, заключи проф. Янакиев.
По думите му, половината от вярващите християни в България са републикански настроени, а това решение разделя християните у нас. Това води до дремещи разколни настроения в българската църква. Светият синод направо се намесва в горещата политика. И накрая Симеон Сакскобурготски се закле в републиканската конституция, с което отпадна от "църковното си царство".
Това е опит, инспериран от Североизток, малко преди 9-ти май, да бъде унизен президентът Росен Плевнелиев, защото отказа да участва на парада на 9-ти май в Москва, смята Калин Янакиев
Пловдивският митрополит Николай не признава държавната уредба на Република България, но той никога няма да го каже публично. Той винаги е бил против европейската ориентация на България, каза още богословът.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..