Спасителни разкопки на кромлеха в хисарското село Старо Железаре ще бъдат извършени това лято, съобщи за Радио Пловдив Александра Делова от фондацията за спасяването на „българския Стоунхендж”. Кромлехът е единствен по рода си в Горна Тракия и представлява побити в кръг 24 каменни блокове, но се намира в изключително лошо състояние.
До момента са събрани около 14 000 лв. дарения за спасяването на уникалния археологически обект. 10 000 лв. бяха дарени от голяма международна фирма, а над 4000 лв. - от частни лица. Жителите на Старо Железаре събраха 250 лв., някои хора бяха дарявали по лев или 5 лева - кой колкото може да отдели. Очакваме финансова помощ и от община Хисаря, обясни Александра Делова.
С част от парите през есента бе направено предварително теренно проучване на Чолакова могила край Старо Железаре, където се намира кромлехът.
14 години след откриването му от екипа на проф. Георги Китов състоянието му е изключително тежко заради иманярски набези и атмосферни влияния. Наблизо се бе образувало сметище, което заплашваше да затрупа с боклуци уникалния археологически паметник, който е част от слънчевия култ. Каменните блокове са изпопадали, когато вали дъжд, се образуват локви. Ако спешно не бъдат взети мерки, скоро вместо кромлех ще има блато, добави Александра Делова.
Миналата година комисия към Министерството на културата предложи археологическият обект да бъде записан с пръст, за да се запази, тъй като няма пари за консервацията му.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..