„„Паметникът на Христо Ботев в Калофер стои стабилно и е непоклатим. По него няма увреждания” заяви министърът на културата Вежди Рашдов, който днес лично отиде в Калофер, за да огледа причинените от свлачището разрушения. Рашидов е ученик на автора на паметника Димитър Даскалов .Но при активиране на свлачището, може да се наложи паметникът на Христо Ботев в Калофер да се демонтира и премести, за да бъде спасен. Засега такъв вариант не се обсъжда. ” - заяви министърът на културата.
Министърът на културата участва преди в дискусия за възможностите за развитие на културно-историческия туризъм в община Карлово, възможностите за проучвания на археологически обекти в региона и превръщането им в туристически дестинации.
Министър Рашидов постави въпроса, защо след като имаме богато културно-историческо наследство, „държава върху четири култури”, туризмът у нас не тръгва?
Какво трябва да се направи ? Защо ги няма туристите? Защо знаят за Гарибалди, а не за Левски? Гробът на Леонардо да Винчи се посещава от 12 милиона туристи годишно, а музеят в Карлово и другите ни музеи с хиляди артефакти не са живи? Имаме талантливи хора, но никой не ги познава. Имаме прекрасни музеи, но те стоят празни, а българската изложба в Лувъра се посещава от 30 000 души на ден”.
Вежди Рашидов определи тракийските гробници като по-уникални от египетските пирамиди. Той припомни, че от 25 години нямаме нито един завършен археологически обект. И призова да се върне възрожденския дух на карловци, а държавата да продължи да работи за развитието на национална стратегия за културен туризъм.
Заместник- министърът на туризма Надя Маринова представи туристически маршрути с няколко лъча, в които влиза и Карлово, които предстои да се промотират, като подчерта, че в тях основата е местната власт. През 2020 година, културният туризъм ще бъде основен за света.
За 2014г. в световен план 60 % от туристите са предпочели културния турзиъм, за Европа са 27 %, а за България – 14 %. Тази година 30 000 туристи от Слънчев бряг ще посетят Белинташ. „Независимо от националните стратегии, трябва да се започне от местно ниво. Всички европейски фондове са насочени регионално” - заяви Милена Крумова директор на дирекция от Министерския съвет, която даде информация и за условията за реализиране на проекти за опазване на културно-историческото наследство по Оперативна програма "Региони в растеж".
В дискусията участваха представители на общинската администрация, актьорът Христо Мутафчиев, който е карловец, скулпторът Димитър Рашков и група граждани. Организатор на дискусията е клуб „Агора” със съдействието на депутата Методи Андреев.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..