Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не всичко в здравеопазването е администрация

В момента предложенията на Здравното министерство за промени в Закона за лечебните заведения са публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане. Предстои те да бъдат уточнени, представени за одобрение от правителството и едва тогава внесени за гласуване от Народното събрание - това уточни в интервю за Радио Пловдив заместник - здравният министър Ваньо Шарков по повод на обявените в Онкодиспансера в Пловдив предупредителни протести.

Според д-р Шарков промените, свързани със сливане или обединение на здравни заведения се налагат, за да бъде намалена администрацията и да се предостави комплексно обслужване на пациентите. Той обясни, че на много места в страната има  лечебни заведения, които  се намират в една сграда, а в същото време издържат две администрации, което води до харчене на средства за немедицинска  дейност.

Има лечебни заведения, които пък притежават различни бази в съответния град. Това пък създава неудобства за пациента. Тук пък идеята е болният да получи комплексно обслужване на едно място, уточни зам. министър Шарков. 

По повод на протестите в Пловдивския онкодиспансер той заяви, че в  УМБАЛ "Свети Георги има клиника по Онкология. "Това означава, че има две лечебни заведения с идентична дейност на територията на Пловдив, което е повод за дискусия и разсъждения. Отделно има още две лечебни заведения със структури за онкология", коментира д-р Шарков. 

По думите целта на реформата е да се осигури  контрол върху дейността на лечебните заведения, за да се намалят разходите за немедицински дейности.  

Според него  лечението на диспансерните заболявания не се извършва само в Комплексните онкологични центрове, защото болниците с Онкоклиники,  също осигуряват  диспансерно лечение. 

"Не всичко в здравеопазването е администрация и не всеки задължително трябва да е директор на лечебно заведение, за да продължи да работи. Комплексното лечение на онкоболните, които страдат и от други заболявания трябва да бъде в здравно заведение, където да се лекуват и придружаващите заболявания, за да не се разкарва пациента от една болница в друга", каза Ваньо Шарков. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08