Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колегите да не бързат със стачните действия, а да кажат мнението си за законопроекта

Проектозаконът за лечебните заведения предстои да бъде обсъждан в Народното събрание.

Още преди това да се случи обаче предстоящите нормативни изменения предизвикаха бурни реакции сред лекарското съсловие. Вчера лекарите от Онкодиспансера в Пловдив дори започнаха символичен протест срещу проектозакона в частта му за сливане на диспансерите с големите болници. Д-р  Даниела Дариткова коментира темата в интервю за Радио Пловдив:

Р.П.: Д-р Дариткова, доколко са основателни притесненията на лекарите от диспансерите, че при евентуалното им сливане с болниците те ще бъдат ликвидирани?

Даниела Дариткова: Аз искам да успокоя всички работещи в центровете за психично здраве, центровете за онко лечение, защото това са сегашните наименования на комплексните онкологични центрове – на бившите  диспансери, както и на центровете за кожно-венерически заболявания. Проектът за промяна в Закона за лечебните заведения в момента е на обществено обсъждане – на интернет страницата е качен на Министерството на здравеопазването. Нормативната процедура предвижда след като се чуят всички становища той да премине съгласувателна процедура във всичките останали министерства и да бъде предложен окончателният вариант от Министерския съвет на Народното събрание. И чак тогава е редът на Комисията по здравеопазване след като този закон е постъпил в Народното събрание. Смятам, че етапът е достатъчно ранен, има време да се чуят всички мнения, те трябва да бъдат изложени коректно, обективно в писмена форма от министерството и затова аз наистина апелирам колегите да изкажат своите мнения в писмен вид към министерството, в никакъв случай да не бързат със стачни действия, защото това не е в интерес на тяхната работа, не е в интерес на пациентите им.

Р. П.: Да кажем все пак, че лекарите се притесняват, че ще останат без работа или че това ще се отрази върху възнаграждението им. Отделно пък болните, според медиците, могат да останат без специализирано лечение каквото имат в момента в диспансерите. Това така ли е?

Д. Д.: Аз пак повтарям, че е много ранен етапът на процедурата по промяна на закона. Всички евентуални притеснения могат да се коментират  след като законопроекта излезе от Министерския съвет. На този етап той е на обществено обсъждане и е нормално да се чуе гласа на обществото.

Смятам, че по-сериозни са аргументите, които касаят обслужването на пациентите, което е твърде различно в някои от тези центрове от болниците за активно лечение и тяхната дейност. Проблемите касаят и собствеността, защото в повечето от случаите, да кажем 100 % от случаите те са общинска собственост и приобщаването им към държавата има много законодателни проблеми, а от друга страна много голяма част от онко центровете са оборудвани по европейски програми и там има изискване за запазване на собствеността в продължение на 5 г. Всички тези съображения смятам, че ще бъдат взети предвид. По-важното е, когато се прави една реформа наистина обективно да се прецени необходимостта от определени структури, да се преценят потребностите на пациентите в дадените региони и тогава да се пристъпи към една обща, поголовна административна мярка за приобщаване на определени центрове и окрупняване на структури, а по-скоро подходът да е индивидуален в интерес на пациентите. Още чуйте от интервюто на д-р Дариткова за програма „Точно днес”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12