Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тепърва ще плащаме парите на КТБ

Списък с имена на известни политици, общественици, шефове на държавни институции, журналисти,  които са посещавали банкера Цветан Василев, беше разпространен в медиите. Малко по-късно самият Василев отрече той да е публикувал списъка. 

Според адвоката на банкера Константин Симеонов обаче списъкът е автентичен. той е воден на ръка и това е нормална практика. Адвокетът предположи, че вероятно имената са изтекли от охраната или рецепцията на банката.

В списъка фигурират имената на депутата от ДПС Йордан Цонев, председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, Явор Куюмджиев от БСП, Румен Петков от АБВ и бившия лидер на ДСБ Иван Костов. 

Разговорът за КТБ продължаваме с Едвин Сугарев, който тази пролет направи собствено журналистическо разследване за сценария КТБ. 

Р.П.: Изненадан ли сте от развоя по случая КТБ сега след като тя беше обявена в несъстоятелност?

Едвин Сугарев: Не, не съм изненадан по никакъв начин от развоя на събитията около КТБ. Безкрайно наивно са си представяли нещата хората, които са вярвали, че с фалита на банката всичко ще приключи, остатъчното й имущество ще бъде разграбено без всякакви проблеми и с това случаят ще затихне и някак си ще отмре в миналото.

Няма как да стане това. Прекалено голяма афера е. Струва на българския народ и преди всичко на българските граждани, които с нищо не са виновни, милиарди вече тази афера и ще струва още милиарди, тъй като парите, които бяха дадени са само малка част от тези, които тепърва ще трябва да изплащаме, когато започнат много дела по изкуствения фалит на КТБ. Тъй че ще има много подобни списъци, много скандали и разправии около тази банка. Бих казал, че това е своеобразно изпитание, на което е подложено българското битие и от това доколко ще бъде доказана докрай истината за този казус зависи това дали ще приключи най-сетне с този омерзителен  преход от четвърт век, в който живеем.

Р. П.: Тази идея да се представя Цветан Василев като жертва на случващото се какво цели -  че е  бил използван от политиците?

Е. С.: Вижте, от една страна това е вярно. Той е бил използван от политиците, бил е използван като инструмент, който да гарантира тяхното просъществуване и вероятно от доста сериозни финансови потоци към техните черни каси.

От друга страна, разбира се, става дума за един човек, който е използвал връзките си с политиците, за да направи светкавична банкерска кариера...

Р. П.: А защо държавата си е затваряла очите в продължение на толкова години?

Е. С.:  Защото чрез КТБ се направи един механизъм, при който се сключва политическа сделка между българската олигархия и тези, които я представляват в институционално отношение т. е. тези, които управляват държавата. Чрез банката и чрез медиите на Пеевски се гарантира относителният медиен комфорт на всяко правителство, аз не казвам, че само примерно на правителството на Орешарски, но и две – три правителства преди това, срещу което пък банката получава преференции при печелене на търгове за обществени поръчки и други подобни и примерно при приватизационни сделки, както стана с Булгартабак, да речем...

Цялото интервю с Едвин Сугарев може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28