Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът потвърди, че в болниците не би трябвало да има лимити

Падат финансовите ограничения за болниците, заложени в новата методика за тяхното финансиране. 

В края на миналата седмица Върховният административен съд отмени лимитите в здравеопазването. 

По темата за програма "Точно днес" коментира д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването, който заедно със Сдружението на частните болници, внесе жалба в съда срещу новата методика за финансиране на болничните бюджети. 

- Вярвам, че сте доволен от решението на съда?

Стойчо Кацаров: Доволен съм затова, че не би трябвало да има лимити и съдът го потвърждава, че това е неправилен подход. Но аз искам да направя някои корекции – това е методика за лимитиране, това представлява по същество и другата корекция, която е важно да се направи,  болниците, ако отпаднат, тъй като тя още не е влязла в сила – решението на ВАС още не е влязло в сила, ако отпаднат лимитите окончателно, болниците ще получават не всичко, което са изразходвали, а ще получат заплащане за всичко, което са извършили като дейност по договор със здравната каса, това е коректното отразяване на фактите.

Р. П.: Така, такива са фактите. В този момент обаче една голяма отговорност поемат болниците. Готови ли са затова здравните заведения според вас?

С. К.: Според мен отговорността е такава каквато е била и досега. Аз я виждам в това – голямата отговорност е да спасиш човешки живот, да излекуваш болестта.

Р. П.: Говоря за това, че има вече коментари за опасност от злоупотреби. Как ще става контролът?

С. К.: Болниците извършват една дейност, която заради тази методика не беше заплащана. Видите ли, те работеха, а методиката казваше, че и да работят, и да не работят няма да им се плати, ще се плати определена сума. Това е изключително грешен подход т. е. резултатът от прилагането му продължително време ще срив на качеството. Така че аз на въпроса ви дали болниците могат да носят отговорност, смятам, че могат да носят и са го правили и досега, но отговорността им е за това да лекуват хора..............


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21