Съветът на министрите на Европейския съюз на редовно свое заседание утвърди избора на Пловдив и италианския град Матера за Европейски столици на културата през 2019 г. На срещата присъстваха кметът на град Пловдив инж. Иван Тотев, заместник-кметът и председател на Управителния съвет на фондация “Пловдив 2019“ - Стефан Стоянов, както и изпълнителният директор на фондацията Валери Кьорленски.
“Тази титла е признание за Пловдив и шанс за цяла България да излезе на преден план на културната карта на Европа, да станем по-видими и разпознаваеми. Успехът дължим на съвместната работа между общински служители, културни деятели и най-вече на гражданите на Пловдив, които застанаха ЗАЕДНО зад кандидатурата на града. Престижната награда ни мотивира да правим промени, които рефлектират позитивно не само на града, но и на имиджа на страната. Осъзнаваме отговорността, която се крие зад това признание, но сме готови и мотивирани да дадем всичко от себе си, за да се възползваме максимално от него“, сподели кметът на Пловдив Иван Тотев.
Пред журналисти в Брюксел кметът каза още, че това е огромна възможност за популяризирането на българската култура.
Това е възможност за града, която ще използваме по най-добрия начин, добави кметът. Започнахме работа преди да чуем номинацията, защото развитието чрез културата е ключово за града, поясни Тотев.
Той уточни, че бюджетът за превръщането на Пловдив в европейска културна столица е 34 милиона евро, от които 20 милиона лева са осигурени от държавата, три милиона лева са предоставени от Европейската комисия, а останалите средства са общински и от смесено финансиране с участието на частния капитал. По неговите думи градът ще вложи в развитието си в следващите години повече от посочената обща сума.
Амбициите ни са Пловдив да защити достойно името на България и да променим нашия град. Възнамеряваме в следващите
години общи инициативи с останалите кандидатствали градове (Бургас, Шумен и Русе), отбеляза кметът.
Той съобщи, че в Пловдив се надяват броят на туристите, които ще посетят града през 2019 г., да достигне три милиона души. Тотев уточни, че засега едва 2-2,5 на сто от туристите у нас идват заради културата на страната и изрази надеждата тази бройка да нарасне.
Община Пловдив подготвя тържествена програма за 23-и май, с която да отбележи официалното обявяване на града за Европейска столица на културата. В нея ще вземат участие културните институти, всички районни кметства, професионалните и любителски състави. На 22-ри май ще бъде открита и емблематичната атракция на Пловдив – Пеещите фонтани в Цар Симеоновата градина, която след реновацията се очаква да привлича хиляди посетители в града.
Припомням, кандидатурата на Пловдив бе одобрена на 5 септември миналата година от международно жури в конкуренция с градовете София, Варна, Велико Търново, Русе и Бургас.
Концепцията „Заедно“, с която Пловдив спечели престижната титла, обединява хора от различни поколения, етноси, вероизповедания, с различни професии и единна визия за културното развитие на града и целия Южен централен район на България. Проектът за обновяване на „Капана“ и връщането му в активния градски живот като зона за изкуство и култура е от първите дейности, с които стартира реализацията на тази програма още по време на подготовката за кандидатурата през миналата година. „Капана – квартал на творческите индустрии“ е дългогодишен проект, който ще привлече и засели една от централните, но неоживени части на града с представители на творческите индустрии от Пловдив, страната и чужбина, като предостави благоприятна и стимулираща среда за тяхното развитие. Дейностите по проекта ще имат за цел да съхранят, реставрират и изследват това емблематично за историята на града място.
В надпреварата Пловдив се отличи с реалистичен бюджет, оригинални проекти, както и с много силна артистична програма, която ще допринесе за културното развитие на града и региона. Журито на конкурса от 13 български и чуждестранни специалисти беше силно впечатлено от идеите, положителните отзиви и бързите темпове, с които те се развиват. В състезанието за престижната титла от България се съревноваваха също и София, Варна и Велико Търново.
В богатия афиш на Пловдив през тази година предстоят множество събития, като още през лятото ще се проведат оперният фестивал на Античен театър „Opera Open“ /19 юни – 22 юли/, „One Design Week“ /19 – 28 юни/, Международен фолклорен фестивал /3 - 8 август/, „Sreet Masters“ /24 -27 юни/, „Пловдив чете“ /8 – 14 юни /, „Пловдив танцува“ /6 юни/, „Международен фестивал на камерната музика“ /10 – 22 юни/, „Филмови нощи във Филипополис“ /1- 30 юли/, „Театрална панорама на комедиите“ /3 юни – 30 септември/ и др.
Първата столица на културата е Атина през 1985 г. От 2011 г. титлата получават два европейски града от две страни-членки на Евросъюза. През 2010 г. е учредена и Наградата „Мелина Меркури” на стойност 1,5 млн. евро. С нея се удостояват новите европейски столици на културата. Наградата заменя съществуващата досега субсидия, с която се финансират градовете домакини.
Градовете, участващи в инициативата „Европейска столица на културата”, изготвят културна програма, отговаряща на специални критерии. Целта е жителите на града да бъдат въвлечни в тази европейска инициатива.
Във връзка с домакинството на Европейска столица на културата Пловдив ще получи 20 милиона лева държавно финансиране до 2019 година. За тази година са предвидени 1,5 млн.лв.
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..
Най-новият храм в Асеновград "Света великомъченица Марина" бе осветен от Пловдивския митрополит Николай. Той честити на десетките присъстващи празника Сретение Господне, съобщи БТА. По думите му Света Марина има особено значение за Пловдивската епархия. Владиката припомни, че някога в Асеновград е имало храм, посветен на света Марина, който..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки се отчита на борсите у нас през изминалата седмица. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, публикувани в седмичния й бюлетин. Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на..
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..