Мирослав Пенков изпоти пловдивските седмокласници, които се явиха днес на външно оценяване по български език и литература. Учениците трябваше да пишат преразказ от името на неутрален разказвач върху текст от сборника „На изток от Запада” на младия автор Мирослав Пенков.
Репортерска проверка на Радио Пловдив показа, че нито едни от явилите се на външното оценяване в ОУ „Алеко Константинов” седмокласници не е чувал за Мирослав Пенков. Всеки втори пък не си спомняше заглавието на творбата. От РИО в Пловдив съобщиха, че един седмокласник е хванат да преписва и работата му е анулирана.
5300 завършващи седми клас ученици от Пловдив и региона се явявиха днес на изпита за гимназиите. Учениците трябваше да направят преразказ на непознат текст и да решат теста с ограждане на отговорите и един въпрос с отворен отговор. Преразказът носи максимум 35 точки, а теста - до 65. Максималният брой точки от изпита е 100. Оценките излизат до 3 юни.
При преразказа на откъс от творбата "На Изток от Запада" от Мирослав Пенков седмокласниците трябва да са преразказвали вярно, точно и последователно, според съдържанието на художествения текст. Това обясни днес Красимира Александрова - експерт по български език и литература в Министерството на образованието и науката.
Според задачата седмокласниците трябваше да преразкажат подробно текста от името на неутрален разказвач.
Учениците трябва да са се съобразили с критериите за оценяване, които са оповестени на сайта на МОН и те не са
променяни от години, каза Красимира Александрова. Тя добави, че преразказът в максимална степен трябва да отговаря на осем критерия, като учениците трябва да се съобразили и с поставената им дидактическа задача. При написването на преразказа учениците не трябва да са употребявали микротекстове с коментарен или интерпретативен характер. Те трябва обаче да са се съобразили максимално с пунктуационната, граматичната, лексикалната и правописната норма, обясни Александрова.
Тя добави, че седмокласниците е трябвало да преобразуват пряката реч в непряка, да използват подходящо основно глаголно време и да съвместяват глаголните времена и наклонения. Не е маловажно и графичното оформяне на текста на преразказа, отбеляза експертът.Попитана дали при този разказ има непознати думи за
учениците или много подробности в сюжета, Александрова каза, че както всяка година, се подбират текстове за седми клас, които са едносюжетни и са с по-проста композиционна рамка.
Няма непознати думи в творбата, но може би има само една, за която "се застраховахме" и я изведохме в подтекст - "мрянка" - вид речна риба, обясни Красимира Александрова. Тя отбеляза, че героите в творбата са само двама, в нея е назовано едно лично име и няма такива подробности, които биха затруднили седмокласниците при възприемането на текста.
Мирослав Пенков е роден през 1982 в Габрово. Завършва Първа английска езикова гимназия в София, а през 2001 г. е приет в Университета на Арканзас, където получава бакалавърска степен по психология, а по-късно и магистърска по творческо писане.
Разказите му печелят BBC International Short Story Award 2012 и наградата Eudora Welty 2007. В чужбина публикува разкази в "A Public Space", "One Story", "Orion", "The Sunday Times", "Granta Online", "The Southern Review". В България публикува в "Зона-F", "Пламък", "Съвременник", "Сега" и антологиите "Точка на Пристигане", "Чудни Хоризонти", "Ласката на Мрака". Автор е на фантастичния сборник "Кървави Луни" (Камея, 2000).
Салман Рушди включва разказа му "Как купихме Ленин" в антологията The Best American Short Stories 2008, а разказът му "На изток от Запада" е отличен в антологиите PEN/O. Henry Prize Stories 2012 и The Best American Nonrequired Reading 2013.
Сборникът му "На изток от Запада", издаден в единадесет държави, е финалист за наградите 2012 William Saroyan International Prize for Writing и Steven Turner Award for First Fiction by the Texas Institute of Letters.
Преподава в докторската програма по творческо писане на Университета на Северен Тексас, където е и един от редакторите на литературното списание "American Literary Review".
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..
Министърът на образованието и науката се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и..
Кметът на Пловдив предлага управителят на Екобус Илко Търпов да бъде освободен от поста си в интерес на работата. Общинското дружеството бе създадено през май 2022-ра година в мандата на бившия кмет Здравко Димитров и трябваше да закупи по програми, финансирани от ЕС електробуси, които да са част от градския транспорт. Търпов е начело..
Кметът Костадин Димитров посрещна в Пловдив изпълнителния директор на Американския еврейски комитет Дейвид Харис. Той е на посещение в страната по повод представянето на българското издание на своята книга „На предна линия. Живот в името на глобалното еврейско застъпничество“. По време на срещата двамата са обсъдили възможностите за привличане на..