Мирослав Пенков изпоти пловдивските седмокласници, които се явиха днес на външно оценяване по български език и литература. Учениците трябваше да пишат преразказ от името на неутрален разказвач върху текст от сборника „На изток от Запада” на младия автор Мирослав Пенков.
Репортерска проверка на Радио Пловдив показа, че нито едни от явилите се на външното оценяване в ОУ „Алеко Константинов” седмокласници не е чувал за Мирослав Пенков. Всеки втори пък не си спомняше заглавието на творбата. От РИО в Пловдив съобщиха, че един седмокласник е хванат да преписва и работата му е анулирана.
5300 завършващи седми клас ученици от Пловдив и региона се явявиха днес на изпита за гимназиите. Учениците трябваше да направят преразказ на непознат текст и да решат теста с ограждане на отговорите и един въпрос с отворен отговор. Преразказът носи максимум 35 точки, а теста - до 65. Максималният брой точки от изпита е 100. Оценките излизат до 3 юни.
При преразказа на откъс от творбата "На Изток от Запада" от Мирослав Пенков седмокласниците трябва да са преразказвали вярно, точно и последователно, според съдържанието на художествения текст. Това обясни днес Красимира Александрова - експерт по български език и литература в Министерството на образованието и науката.
Според задачата седмокласниците трябваше да преразкажат подробно текста от името на неутрален разказвач.
Учениците трябва да са се съобразили с критериите за оценяване, които са оповестени на сайта на МОН и те не са
променяни от години, каза Красимира Александрова. Тя добави, че преразказът в максимална степен трябва да отговаря на осем критерия, като учениците трябва да се съобразили и с поставената им дидактическа задача. При написването на преразказа учениците не трябва да са употребявали микротекстове с коментарен или интерпретативен характер. Те трябва обаче да са се съобразили максимално с пунктуационната, граматичната, лексикалната и правописната норма, обясни Александрова.
Тя добави, че седмокласниците е трябвало да преобразуват пряката реч в непряка, да използват подходящо основно глаголно време и да съвместяват глаголните времена и наклонения. Не е маловажно и графичното оформяне на текста на преразказа, отбеляза експертът.Попитана дали при този разказ има непознати думи за
учениците или много подробности в сюжета, Александрова каза, че както всяка година, се подбират текстове за седми клас, които са едносюжетни и са с по-проста композиционна рамка.
Няма непознати думи в творбата, но може би има само една, за която "се застраховахме" и я изведохме в подтекст - "мрянка" - вид речна риба, обясни Красимира Александрова. Тя отбеляза, че героите в творбата са само двама, в нея е назовано едно лично име и няма такива подробности, които биха затруднили седмокласниците при възприемането на текста.
Мирослав Пенков е роден през 1982 в Габрово. Завършва Първа английска езикова гимназия в София, а през 2001 г. е приет в Университета на Арканзас, където получава бакалавърска степен по психология, а по-късно и магистърска по творческо писане.
Разказите му печелят BBC International Short Story Award 2012 и наградата Eudora Welty 2007. В чужбина публикува разкази в "A Public Space", "One Story", "Orion", "The Sunday Times", "Granta Online", "The Southern Review". В България публикува в "Зона-F", "Пламък", "Съвременник", "Сега" и антологиите "Точка на Пристигане", "Чудни Хоризонти", "Ласката на Мрака". Автор е на фантастичния сборник "Кървави Луни" (Камея, 2000).
Салман Рушди включва разказа му "Как купихме Ленин" в антологията The Best American Short Stories 2008, а разказът му "На изток от Запада" е отличен в антологиите PEN/O. Henry Prize Stories 2012 и The Best American Nonrequired Reading 2013.
Сборникът му "На изток от Запада", издаден в единадесет държави, е финалист за наградите 2012 William Saroyan International Prize for Writing и Steven Turner Award for First Fiction by the Texas Institute of Letters.
Преподава в докторската програма по творческо писане на Университета на Северен Тексас, където е и един от редакторите на литературното списание "American Literary Review".
Заради напредването на ремонта на Бетонния мост над бул. „Христо Ботев“ се повишава опасността от падане на мазилка и други строителни материали, предупредиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“. Затова от днес до 20 декември се забранява преминаването на пешеходци и паркирането на автомобили по бул. „Христо Ботев“ под мостовото съоръжение...
Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните, след взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. Според..
И кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. Децата и учениците ще се върнат в детските градини и учебните заведения на 6 януари. "По този начин ще се съобразим и със семействата, които пътуват за празниците, както и с тези, които планират да бъдат по-дълго време с близките си.", посочи кметът Михайлов.
С близо 50 процента са нараснали случаите на домашно насилие в Пловдивска област спрямо миналата година – сочат данните на полицията. Тревожната статистика разкри комисар Красимир Аргиров, началник на „Охранителна полиция“ в регионалната дирекция на МВР. За първите 6 месеца на тази година са образувани 119 досъдебни производства за домашно..
Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния приток...