Проектирането на коритото на река Марица, за което в бюджета на Общината са предвидени 250 000 лева, е факт, който пловдивчани очакват с надеждата, че като елемент от градската структура, реката ще интегрира обществения ритъм в единно цяло, вместо да го разделя и отчуждава на пространствени части.
Социализирането на моста на Адата пък, където ще бъдат направени множество атракции, е част от концепцията на Пловдив за европейска столица на културата през 2019 г. Превръщането на коритото на реката в зона за активен градски живот е тема, изискваща консенсус от пловдивчани, а начинът, по който ще се случи това, остава приоритет за проектантите и градостроителите. Днес обаче фондация „Отворени изкуства” продължава традицията си да дебатира съдбата и осмислянето на знакови за Пловдив пространства, будещи интерес и емоционална ангажираност и тук споменавам красноречивата формулировка на дебата в днешното издание на инициативата „Беседка за града” – „Неопитомената Марица между три квартала. Реката – начини на обитаване – Каршияка, Мараша, Столипиново. Модераторът Катрин Сариева е наш събеседник:
К.Сариева: Ние не се занимаваме с реката или, ако се занимаваме, то е – доколко тя, присъстващо, отсъства. В „беседката” искаме да поставим въпроса за начините на живеене в три пловдивски квартала, които се намират чисто географски около реката и тя е тяхната граница. Доколко те са формирани, заради реката или извън нея, това е друг въпрос, който трябва да бъде дискутиран. Сариева подчерта, че акцентът е върху различията на кварталите като начин на живеене и исторически начин на появяване. Между Мараша и Каршияка има близки черти, поради факта, че се оформят като големи български квартали в периода на голямото преселение в края на 18 и 19 в., когато Пловдив придобива характерен български облик. Столипиново обаче е различна история, появява се чрез решение на градската управа през 1889 г., когато е решено циганите да бъдат „изнесени” на 2 км. от града, по бих ги нарекла, санитарни причини. Това, заради което ние се занимаваме с тези квартали, е обговарянето на непознатите като начин на живот забележителни пловдивски места. Нито Мараша, нито Каршияка, нито Столипиново ще присъстват на някаква официална карта на града, на карта, с която да водим делегации и да показваме на важни гости. Важното за нас е да покажем Пловдив като начин на живеене, затова показваме тези квартали. Реката присъства като пейзаж в града, коментира Катрин Сариева. По думите й, дори пловдивчаните, които живеят в тези квартали, особено младите, малко познават историята им. Те трябва да ги опознаят и като начин на живеене през вековете, защото днес те са различни от това, което са били в началото – като Мараша и Каршияка, където, ако има зона на тотално изменение на нейната същност, това е точно Каршияка. Повече чуйте от интервюто с модератора и историк Катрин Сариева тук:
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..