Новината от парламентарния вот в Турция е, че партията на Ердоган няма пълно мнозинство.
Анализаторът Димитър Бечев е наш събеседник сега.
Каква е вашето тълкувание на случилото се в Турция след изборите вчера?
Димитър Бечев: Може да се каже много, но наистина тук беше основният залог политическото бъдеще на Ердоган и неговият план да промени турската конституция, въвеждайки президентска режим, това няма да стане, тъй като АКП - неговата партия, не събра конституционно мнозинство, а както посочихте не събра дори и обикновено мнозинство, така че най-вероятно ще се наложи да състави коалиция, която е всъщност добре за Турция, тъй като свръх концентрацията на власт за последните години се очерта като един от основните проблеми пред демократичното развитие на нашата съседка.
Р. П.: А стабилна Турция или не особено предвиждате от тук нататък и как това ще се отрази на политиката на Балканите, в частност и към България?
Д. Б.: Трудно ми е да предположа. Всъщност едва ли се очаква някаква голяма нестабилност, тъй като както видяхме, институциите в Турция работят добре, случаят електоралния протест. И най-вероятно ще видим какво ще се случи с кюрдския проблем, тъй като последните години бяха направени много важни крачки в разрешаването, към мирния процес. Ако в коалицията влезе националистическата партия това ще създаде трудности. Но аз не очаквам някакви резки завои на Балканите, това може да се каже със сигурност.
Р. П.: А как успя Кюрдската партия да постигне този успех ?
Д. Б.: Мисля, че има няколко фактора за нейния успех. Много важен фактор е личността на лидера на партията Селяхяттин Демирташ още на президентските избори миналата година той успя да достигне резултат от 9 %. Но конкретно в тази кампания той успя да създаде коалиция от най-различни гласоподаватели – от една страна традиционните гласоподаватели на партията националистическите кюрди, но също така и много консервативни кюрди в югоизтока, които са традиционни поддръжници на партията Справедливостта и развитието, те дадоха този път подкрепа за него, но също така Демирташ привлече много гласове от турци, особено в Западна Турция - големите градове, много от хората с леви либерални нагласи подкрепиха партията, част от тях и по тактически съображения, за да попречат на Ердоган...
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Тоя уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...