Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на тока изправи КНСБ срещу КНСБ

Токът за бита ще поскъпне средно с 2 процента, а новите цени може да влязат в сила от 1-ви юли. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов се надява това да стане, независимо че може да се наложи така наречената такса "задължение към обществото", която бизнесът плаща, да бъде преразгледана заради породеното недоволство. 

Поскъпването на електричеството противопостави един срещу друг отделните браншове и техните синдикални представителства. Така един срещу друг застанаха енергетиците от КНСБ срещу металурзите, също от КНСБ. Според Георги Петров, който оглавява федерация "Енергетици" проблемът са дългосрочните договори за изкупуване на ток.  Големите дупки в НЕК не са защото некадърно се управлява компанията, а защото се изпълняват решения на ДКЕВР, а сега на КЕВР, коментира Петров. По думите му, таксата трябва да се повиши, защото иначе още 280 милиона лева трябва да потънат. Цените са непазарни и това е причината за поскъпването, а не, че НЕК се управлява некадърно, каза той. Държавните предприятия дават най- евтината ел. енергия в държава, искат да си убием златната кокошка ли, коментира Петров.


Увеличението на цената на тока  е много рязко движение за всички енергоинтензивни дейности, където разходите за тока са над 20 процента от всички разходи. Такъв е секторът на металургията заяви в интервю за РП Васил Яначков – председател на федерация „Металици” към КНСБ. Според него, това, което ще се направи не води до възраждане на индустрията, а до унищожаването й. Това е много грешна стъпка и като политическа, и като икономическа мярка. Никой не може да каже какви са тези дупки.


Цялото общество е заложник на енергийната система и е крайно време тези, които са управлявали държавата да си платят  грешките. Защото сега ще се съкратят хора, ще се намалят заплати или ще се замразят, ще намали социални плащания или дейности. Ако не работи индустрията няма откъде да дойдат парите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21