Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дължим протегната, но здрава ръка към гетата - ръката на закона

Засега в България няма етническо напрежение, но това не сваля нивото на риска - смята лидерът на ДСБ. 

Интервюто с него следва заявката му за серия от срещи с министрите от кабинета, които да въведат закон в действие и за ромските гета.

За да се избегне шансът малцина националисти да го разпалят  - трябват действия от страна на държавата- да влезе с полицията, със здравните, социалните служби и с образованието. 

Грешен е моделът на приобщаване в продължение на поне две десетилетия -  държавата умишлено се отдръпна , осигури огромни средства на НПО- та, които не направиха нищо. 

Днес държавата е на ход, да защити закона преди всичко.

Като политици дължим протегната, но здрава ръка към бедстващите хора в гетата, голяма част от които не са престъпници, а също са потърпевши. Трябва да си даваме сметка и за друго - говорим за големите гадове, където има огромни гета, но не трябва да се забравя ежедневното напрежение в малките населени места - коментира Кънев.

И от двете страни на етническото на напрежение стоят различен тип националистически идеи и практики - екстремистите от двете страни печелят от това - и  малцинствените и тези, които манипулират мнозинството- сподели в интервюто пред Радио Плодив Радан Кънев.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08