Националната литературна награда „Христо Г. Данов” е опорочена заради липсата на прозрачност относно критериите, по които се връчва, както и заради демонстративното пренебрегване на пловдивчани, които не се допускат дори в номинациите за приза. Това обяви пред Радио Пловдив собственикът на издателство и книжарници „Хермес“ Стойо Вартоломеев.
Миналата година той бойкотира връчването на приза по време на фестивала „Пловдив чете”. По думите на Вартоломеев, тази година чиновническото нахалство и некомпетентност са станали по – големи.
Вартоломеев е възмутен от липсата на публичност за това кой стои зад националните награди „Христо Г. Данов”, които се дават за принос в българската книжовна култура. По думите му, в анонимното жури доминират столичани, а Пловдив е представен само от един човек.
Представителите на министерството на културата не спазват регламента, категоричен е пловдивският издател. Той посочи фрапиращия пример с писателя Георги Мишев и книгата му „Мир на страха ни”, която е една от най – добрите книги на 2014-та година. Журито буквално скри номинацията на Мишев и неговата книга, твърди Вартоломеев.
Според него е необходимо в 21-ви век да се промени статутът на наградите "Христо Г. Данов" и в тях активно да се включи читателската общност. Номинираните книги трябва да се тестват, убеден е Вартоломеев.
Да падне паричният еквивалент на наградата, тъй като парите я опорочават - призовава още пловдивският издател. Той настоява наградите да бъдат журирани в Пловдив, а не в министерските кабинети.
Цялото интервю със Стойо Вартоломеев можете да чуете в прикачения звуков файл.
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..