Проблемът на здравеопазването е защо хората, които плащат, не получават нормално лечение. А не търсенето на враг в лицето на неосигурените, на цигааните и други, което е много ефектон и популистко, но е само изпечена политическа хватка.
Коментар на бившия здравен министър д-р Стефан Констнатинов за здравната реформа, предложена от министър Москов.
Според него "има доста сериозно разминаване между хубави помисли и думи и реалността, в смисъл – непрекъснато се предлагат някакви неща, казва се, че ще станат, колко са хубави, че как нямаше да има направления за ходене при специалист, как ще реформираме ТЕЛК-овете, как болниците няма да са търговски дружества, как ще изгоним търговците от храма и ред такива неща."
В крайна сметка реално в здравеопазването не можем да кажем, че нещо се е случило дори на оперативно ниво, не стратегическо, на оперативно ниво виждаме, че то продължава да трупа дефицит въпреки обещанията, че няма да има такъв. Всички казват, че поне 200 милиона здравната каса ще бъде на червено тази година и също виждаме неблагополучия с търгове за ваксини, доставката им, трябва да търсим от Турция и т. н., тъй че за мене това, което се вижда е едно силно разминаване между хубави изказвания, убедителни изказвания за широката общественост и реални резултати, които може би трябва да ги видят засегнатите пациенти или професионалисти, които следят сектора.
Д-р Константинов смята, че дебатът дали е справедливо бедните да плащат, не е тема в момента на здравеопазването и по много погрешна посока се пуска. Ясно е , че безплатни обеди няма, но фокусирането, търсенето на враг в здравеопазването в лицето на неосигурени, на цигани и т. н. е много ефектно и популистко, обаче не е това големият проблем на българското здравеопазване.
За мен проблемът на здравеопазването е хората, които си плащат, защо не получават това нормално лечение.
А хората, които не плащат здравни осигуровки и в никакъв случай не са 2 милиона, както се твърди често с пропагандна цел, искам да ви кажа, че те практически не ползват здравно осигуряване, те ползват спешна помощ донякъде, но те представляват в различните болници между половин и един и половина процента от техните пациенти и ви става ясно, че това не е най-големият проблем на здравното осигуряване. Фокусирането върху тях всъщност е добре изпитана политическа хватка да си намерим враг, с който да се борим и да изглеждаме смели в лицето на хората. Това обаче не са сериозните реформи, които трябва да станат в здравеопазването.
Цялото интервю с бившия здравен министър д-р Стефан Константинов е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..