Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Редица недалновидни решения доведоха до дефицита в НЕК

Снимка: БГНЕС

Темата за състоянието на българската енергетика и цената на тока продължаваме в в програма "Точно днес" с Александър Ненков, член на комисията по енергетика в парламента и депутат от ПП ГЕРБ. 

Как мислите, г-н Ненков, защо темата отново и отново се политизира?

Александър Ненков: Тази тема се повдига поради ред може би недалновидни политически решения в миналото, които са довели до това, че всъщност всяка година Националната електрическа компания трупа няколкостотин милиона дефицит на година?????????????, а отделно целият дефицит в цялата енергетика, включвайки разходи, направени  за „Белене”, за „Цанков камък” надхвърлят около 3 милиарда и половина, приближава даже около 4 милиарда. Така че поради тези причини цената за електроенергията винаги ще бъде тема на обществото, а и още повече, че може да се види една графика, в която цената на електроенергията е по-ниска в сравнение с всичките останали европейски държава и предвид факта, че, ще дам един пример, ако ние приемем, че си плащаме за гориво всеки ден, за да използваме нашите коли и цената, която даваме на бензиностанцията е пазарна и свързана с целия световен мащаб, по същия начин горе долу се получава и с енергетиката, само че трудно обяснимо и хората не могат да разберат също, че трябва да плащаме цената такава каквато е и всъщност държавата трябва да подпомага пък тези, които не могат да си я позволят. И в годините назад, особено предишното правителство се опита да прави социална политика с цената на електроенергията, всъщност ни доведе до този проблем, който днес дискутираме, че всъщност трябва някой да поеме тежестта – дали ще е бизнесът, дали ще е обществото, в крайна сметка трябва да се намери някаква допирна точка, за да може хем да е поносима за потребителите, все пак да не нарушаваме и нормалното функциониране на тези индустрии, на тези предприятия...

Р. П.: Затова обаче със сигурност ще е нужен както национален, така и политически консенсус?

А. Н.: Разбира се. Аз даже се изненадвам, защото видях вчера някои политически сили, особено БСП, че се опитват да яхват така проблема. Както виждате ние за толкова време откакто сме в управление не сме казали една дума за предишното правителство почти и темата енергетика изобщо не трябва да се политизира. Наистина проблемът е сериозен, кой е трупан от много години назад и наистина трябва да се намери консенсус. Вие видяхте, че такава е и нашата политика, нашата идея за избор на регулатор, всъщност доведе до това, че сега имаме един регулатор, а ГЕРБ има реално двама представители в този регулатор от общо 9. Ако имаме желание ние да контролираме цялата тази система и да търсим повече политическия мотив при решенията на регулатора отколкото икономическия, то тогава щяхме да си изберем комисия, която изцяло да удовлетворява нашите желания, а пък всъщност се оказа, че ГЕРБ има двама представители. Всяка една политическа сила има представител в комисията, с изключение на Атака...

Р. П.: Г-н Ненков, в кого е сега топката за цената на тока – в Народното събрание или в регулатора, а може би и в двете?

А. Н.: Аз мисля, че е в Министерството на енергетиката, можем да кажем така... Топката е навсякъде – топката е в парламента, топката е в Министерството на енергетиката, в директора на БЕХ, тъй като в крайна сметка повечето от тези дружества са държавни и имат нужда от сериозна реформа и принципал не е парламентът, а принципал е министърът на енергетиката, така че топката е там. Вчера видях, че има заявка за това, че да се търсят варианти на всичките дружества да им се намаляват разходите с по 10 % на година, което означава не толкова парламентарна подкрепа, а по-скоро реформи в самия сектор, в самите компании.

И другото, разбира се, самият регулатор. Регулаторът, ние малко лицемерно, малко по-вулгарно се изразяваме, но в крайна сметка ние искаме да имаме регулатор, който да определя ценовия модел на икономически и финансови принципи, а не политически, но в момента, в който регулатора издаде някакво решение, което нас не ни устройва политически изведнъж започваме да критикуваме както вчера се получи...

Регулаторът наистина трябва да бъде независим и задача на парламента, на правителството е да даде такива изходни данни, че той да има основание да си промени решението, което е в момента на обществено обсъждане.

..................

Цялото интервю с  Александър Ненков можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44