Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само електроборсата ще разреши проблемите в енергетиката

Парламентарната комисия по енергетика одобри промяна в Закона за енергетиката, с която се дава възможност на енергийния регулатор да отложи от 1-ви юли с един месец влизането в сила на новите цени на тока. 

Отлагането беше поискано от премиера Бойко Борисов заради недоволството сред бизнеса по повод увеличената добавка "задължение към обществото". 
 

Една от целите на едномесечната отсрочка е да бъде приета наредбата, която трябва да облекчи част от бизнеса заради очакваното поскъпване на тока. Това обясни Валентин Николов от ГЕРБ. Той уточни, че се планира обхватът на наредбата да бъде разширен, за да може по-голяма част от производителите да се възползват от 85-процентната отстъпка в "зелената добавка". Друга цел е да се изчака проверката на Държавната финансова инспекция в сектора на възобновяемите енергийни източници.

Увеличението на цената на тока за бита ще остане в рамките на предварително обявеното в размер на средно 2%, увери Николов. 

По време на дебата в Народното събрание председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов определи 2015 года като последната, в която могат да бъдат  извършени съществени реформи в енергетиката, ако искаме тя да обслужва населението с прогнозируеми цени и количества. 

Според него съгласно мерките, които са предприети, НЕК ще излезе на печалба в края на следващия регулаторен период.


За проблемите в сектор "Енергетика" и това как могат да бъдат преодолени е разговорът с Йордан Йорданов, собственик на консултантска фирма в областта на енергетиката, бивш изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй". Може да го чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28