Преди ден американският министър на отбраната Аштън Картър съобщи, че Съединените щати ще прехвърлят общо 250 танка, артилерийски установки, БТР-и и други военни съоръжения в шест страни от Източна Европа, сред които и България.
За разлика от колегите си в Източна Европа българският министър на отбраната Николай Ненчев съобщи, че страната ни не е официално уведомена, а днес външният министър Даниел Митов осъди поредната истерия около плановете на НАТО за по-засилено присъствие в Източна Европа след незаконната анексия на Крим от Русия и обясни, че разполагането на американска тежка техника в България се налага заради общите учения, които са договорени още по време на срещата на върха на Алианса в Уелс миналата година.
Политическото решение на НАТО за това коя страна от Източна Европа какви бройки военни и вид въоръжение ще приеме трябва да се вземе днес - уточни в интервю за РП генералът от резерва Съби Събев. Той е заемал различни длъжности във ВВС и ГЩ-БА, на тактическо, оперативно и стратегическо ниво и приключва военната си кариера като военен представител на България в Главната квартира на НАТО.
По думите му истерия наистина не е нужна- както от военна така и от политическа гледна точка.
От една страна - и сега има американски военни у нас и те участват в учения.
От гледна точка на политическите послания, които отправяме към Русия- надали един батальон може да разгневи и още по -малко изненада. В крайна сметка тя също провежда учения, включително с ядрени сили в Прибалтика и би трябвало да очаква ответен реакция- коментира ген. Събев.
Същата реципрочност трябва да очаква и "Ислямска държава" и когато се прави политическа оценка на тези решеия на НАТО трябва да си даваме сметка за първоизточника на напреженията.
По отношение на вероятността от догодина въздушни сили на друга държава да помагат за охраната на въздушното ни пространство заради остарялата техника - генералът заяви, че това е унизително за армията ни, освен, че изпращаме негативен сигнал към съюзниците. Това по силата на поетите ангажименти е и безотговорно- смята още той.
Крайно време е държавниците ни да вземат решение за доставка на изтребители, независимо от цената е друга от тезите, му- споделени в това интервю.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..