Преди ден американският министър на отбраната Аштън Картър съобщи, че Съединените щати ще прехвърлят общо 250 танка, артилерийски установки, БТР-и и други военни съоръжения в шест страни от Източна Европа, сред които и България.
За разлика от колегите си в Източна Европа българският министър на отбраната Николай Ненчев съобщи, че страната ни не е официално уведомена, а днес външният министър Даниел Митов осъди поредната истерия около плановете на НАТО за по-засилено присъствие в Източна Европа след незаконната анексия на Крим от Русия и обясни, че разполагането на американска тежка техника в България се налага заради общите учения, които са договорени още по време на срещата на върха на Алианса в Уелс миналата година.
Политическото решение на НАТО за това коя страна от Източна Европа какви бройки военни и вид въоръжение ще приеме трябва да се вземе днес - уточни в интервю за РП генералът от резерва Съби Събев. Той е заемал различни длъжности във ВВС и ГЩ-БА, на тактическо, оперативно и стратегическо ниво и приключва военната си кариера като военен представител на България в Главната квартира на НАТО.
По думите му истерия наистина не е нужна- както от военна така и от политическа гледна точка.
От една страна - и сега има американски военни у нас и те участват в учения.
От гледна точка на политическите послания, които отправяме към Русия- надали един батальон може да разгневи и още по -малко изненада. В крайна сметка тя също провежда учения, включително с ядрени сили в Прибалтика и би трябвало да очаква ответен реакция- коментира ген. Събев.
Същата реципрочност трябва да очаква и "Ислямска държава" и когато се прави политическа оценка на тези решеия на НАТО трябва да си даваме сметка за първоизточника на напреженията.
По отношение на вероятността от догодина въздушни сили на друга държава да помагат за охраната на въздушното ни пространство заради остарялата техника - генералът заяви, че това е унизително за армията ни, освен, че изпращаме негативен сигнал към съюзниците. Това по силата на поетите ангажименти е и безотговорно- смята още той.
Крайно време е държавниците ни да вземат решение за доставка на изтребители, независимо от цената е друга от тезите, му- споделени в това интервю.
Няма причина тока да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..