Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приватизацията закъсня, а Москов говори преди да мисли

Нова идея роди здравният министър Петър Москов - да се приватизират държавните болници.

Коментираме я с един от предшествениците му - д-р Илко Семерджиев.

Според него приватизацията   закъсня с 15 години, а през това време 5 милиарда лева бяха налети във втора паралелна частна здравна мрежа, вместо те да отидат в съществуващите здравни заведения.

Няма смислена обосновка за действията, които предлага министър Москов. То не е защитено по никакъв начини  и за пореден път показва, че министърът отново говори преди добре да помисли.

Според д-р Семерджиев заявката да се приватизира дейност, а не активи на болниците ще означава печалбите от здравеопазването, гарантирани от публичните средства на НЗОК да отидат в частни ръце, а загубите пак да си останат за държавата. 

Той укори министър Москов, че не е постигнал нищо от обещаното - равнопоставеност, достъпност и справедливост в здравния сектор. Дори популярността му като министър не се дължи на действия по здравеопазване, а е резултат от популисткото  му изказване за линейките и ромските махали...

В този смисъл министърът е повече манипулатор, отколкото реформатор, критикува Илко Семерджиев и добавя, че ако няма съдържание и добрият ПР не може вечно да помага.

Още коментари върху състоянието на здравеопазването - в звуковия файл и цялото интервю с д-р Семерджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина тока да се спонсорира от държавата

Няма причина тока да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37