Въпреки трудностите, които изпитват в момента гърците, в страната няма коментари за излизане от Еврозоната, подчерта в интервю за Радио Пловдив кореспондентът на БНР в Атина Катя Пеева.
Според социологическите агенции обаче е много важно как на допитването ще гласуват 1.5 милиона безработни гърци. "Вероятно те ще гласуват с "не", но не защото подкрепят правителството на Ципрас, а защото считат себе си за жертва на петте години строги икономически мерки в страната", каза журналистът. От друга страна, от гласуването на островите също се очаква голяма отрицателна вълна, заради предложението на кредиторите за споразумение с правителството на страната, предвиждащо отпадане на 30% -ото данъчно облекчение за гръцките острови.
В референдума гърците виждат положителен акт. "Иначе те обвиняват и двете страни в конфликта: правителството на Ципрас, което след 5 месеца преговори не трябваше да позволи да се достигне до ситуация на дефолт за Гърция и то точно в разгара на туристическия сезон, от друга - кредиторите, които да бъдат по-отстъпчиви в действията си, довели до шоков рестарт на гръцката икономика за изключително кратко време", коментира кореспондентът на БНР в Атина.
По думите й, основният акцент на вчерашното обръщението на Алексис Ципрас към нацията е, че в неделя страната не гласува за оставане или не в Еврозоната, както се тълкува явно референдумът от страна на Европа и голяма част от гърците, а дали държавата ще подкрепи пакета от мерки, които предлагат кредиторите.
Катя Пеева сподели още, че въпреки демонстрациите на хората "за" и "против" договора с кредиторите и съществуващото напрежение от ситуацията, в Гърция няма чувство на хаос, не липсват горива, хората не се презапасяват със стоки.
Според данни на гръцките туроператорски фирми не се забелязва голям процент отказ от резервации, но едва ли ще се сбъднат очакванията страната да посрещне 25 милиона туристи през този сезон.
Цялото интервю с Катя Пеева чуйте в звуковия файл.
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..