Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Част от дълга на Гърция трябва да бъде опростена

Два дни преди референдума Гърция е раздвоена за своето бъдеще в еврозоната. Социологическите проучвания дават лек превес на привържениците на еврото и на ЕС. Днес Конституционният съд на страната трябва да се произнесе дали референдумът е законен. В същото време премиерът Ципрас обяви, че очаква да има сделка с кредиторите 48 часа след референдума. 
Председателят на ЕК Жан Клод Юнкер пък предупреди, че подкрепата на референдума за правителството ще отслаби позицията му в предстоящите преговори. 

В интервю за Радио Пловдив доц. Александър Маринов коментира, че същността на спора се подменя. Твърди се, че става дума за дълг, а в същото време става дума за власт. „Дойде време някой да плати сметката за катастрофалната политика, която беше налагана на Гърция. Тройката отказва да признае колко несполучливи са били натрапаните решения на Атина”, смята преподавателят в СУ. Според него тежкото положение на гърците доведе Ципрас на власт като неговата политика посочва истинските проблеми в политиката на ЕС. Тези слабости се признават от водещи икономисти като  Джоузеф Стиглиц и Пол Кругман, които са носители на Нобелова награда, както и Тома Пикети, подчерта Маринов и добави, че в момента гърците са подложени на тежка информационна преса. 

Въпросът е какво ще промени референдумът. „НЕ” на гърците дава стабилност на Ципрас. Ако отговорът е ДА тогава ще има оставки. „Тогава обаче възниква въпросът КОЙ ще управлява, каква нова политика ще предложат. Гръцката драма не приключва в неделя, както и кариерата на Ципрас”, коментира политологът.

Според него няма  нищо фатално, ако Гърция излезе от еврозоната, защото иначе ще се изправя пред нови ограничения, които ще причинят нови страдания на много хора. Според Маринов на Гърция трябва да бъде предложен спасителен план, какъвто е предоставен на Германия през 1953- та година. Тогава, каза той, са опростени над 60 на сто от дълговете на Германия, а останалите са разсрочени във времето, за да може страната първо да се стабилизира след войната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29

От края на септември можем да се ваксинираме и за КОВИД, и за грип

На прага на есента в региона върлува предимно КОВИД, който напук на твърденията, че протича леко, въобще не е така. Пациентите се оплакват от силно главоболие, много силни болки в гърлото. Хубавото е, че продължава около 5 дни, обясни  д-р Костадин Сотиров , председател на Регионалната колегия на общопрактикуващите лекари в Пловдив.  Типичните..

публикувано на 12.09.24 в 10:09

Е-системата за автобусите е готова, от общината зависи стартът й

Нямаше технически проблеми по автобусна линия 25, в която пилотно стартира електронната система за таксуване в градския транспорт. Десетки граждани вчера са закупили билетчето си с банкова карта, съобщи управителят на фирмата-изпълнител "ТИКСИ" Николай Недялков. "Най- вероятно е вид любопитство, за да видят хората как работи системата. Очакваме с..

обновено на 11.09.24 в 11:24

Правилата на училищно ниво са най-доброто решение

Предложението на синдикат „Образование" към КТ“Подкрепа“ с промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, родителите да подписват договор с учебните заведения, че децата им няма да използват мобилните си телефони в учебните часове предизвика обществения интерес и коментари.  За програма "Точно днес“ директорът на СУ „Черноризец..

публикувано на 11.09.24 в 11:21

Заради "мръсните" кампании хората не вярват на позитивното

Основни политически партии решиха да си изчистят основни вътрешнопартийните проблеми за това кой ръководи и кой разпределя властта през съда и други институции като ЦИК. Това наистина се случва за първи път, коментира политологът доц.  Татяна Буруджиева в предаването "Точно днес". "Какво става с политическите партии? Те не просто намаляват..

публикувано на 11.09.24 в 10:45