Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гърция положението се променя с всеки изминал час

| обновено на 05.07.15 в 13:45

Гърците излизат на референдум днес, за да се произнесат дали одобряват или не условията на кредиторите за отпускането на спасителната за страната финансова помощ. Допитването се провежда на фона на затворени банки и недостиг на пари в брой, капиталов контрол, политическа несигурност и социално напрежение. Гръцкото правителство се обявява за вот "не" на исканията на кредиторите. Някои гръцки и европейски представители разглеждат днешното всенародно допитване като референдум за или против напускане на еврозоната. Според социолозите изходът от днешното допитване е непредвидим.

Положението в Гърция се променя с всеки изминал час. Това сподели в интервю за Радио Пловдив българката Мария Хаджи, която повече от 25 години живее в гръцкото селище Комотини.

Семейството на Мария има магазин за хляб и кафене, но в момента е потърпевшо от гръцката криза. Мария сподели, че в страната има голямо напрежение и заради кризата, и заради утрешния референдум, на който младите искали да гласуват с "не", а по-възрастните категорично с "да". 

Искаме да останем в Европа, защото друг път за нас няма, коментира още българката, за която животът от години е свързан с Комотини. По думите й преди няколко дни е имало истерия сред гърците от презапасяване с хранителни продукти, но този стрес вече е преминал. 

60-те евро, които всеки в южната ни съседка може да тегли на ден от банките обаче не стигали за нищо. 

За да бъде законен референдумът, пред изборните урни трябва да се явят най-малко 40 на сто от избирателите, тоест четири милиона души. Резултатите от него са  от ключово важно значение и за бъдещето и на правителството на радикалната левица СИРИЗА, което беше първото подобно в ЕС.

"Може да се пренебрегне правителството, но никой не може да пренебрегва народа" -  заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, след като гласува в атинско училище. Той каза, че това  е празничен ден, в който гръцкият народ изпраща много мощен сигнал, че трябва "да живее с достойнство в Европа". 

Финансовият  министър Янис Варуфакис нарече референдумът „свещен момент на надеждата“ и заяви, че еврото и демокрацията могат да съжителстват заедно.

„След пет години неуспехи и загуби гръцкия народ има възможността да реши въпроса за последния ултиматум на Еврогрупата и партньорите“, каза Варуфакис, след като гласува на референдума. „Това е свещен момент, това е момент на надежда за цяла Европа, този момент дава надежда на Европа, че общата валута и демокрацията могат да съжителстват заедно“, каза още министърът.

Гласа си на референдума даде и гръцкият президент Прокопис Павлопулос. "Днес е ден на гражданина и само той има правото да вземе осъзнато решение, което да отчита националните интереси и което да се грижи за бъдещето на страната", каза той и подчерта, че независимо от резултатите от вота, гърците трябва да останат единни.

От своя страна лидерът на главната опозиционна партия Нова демокрация бившият премиер Андонис Самарас, след като гласува, заяви: "Ние казваме "да" на Гърция, казваме "да" на Европа".

Първите предварителни данни следпреброяването на гласовете ще бъдат обявени около 20:30-21 чместно време. След затварянето на избирателните секции в 19 ч евъзможно да бъдат огласени екзитполове. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18