Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След гръцката криза и ЕС ще помъдрее, иначе губи смисъла си

проф. д-р Боян Дуранкев

За въпросите, които бяха зададени от Гърция към Европа и към Гърция като една невъзможна врата за изход от кризи и още като повратна точка за политически процеси, икономически самоубийства, пропаганда, свързана с идеология и различното разбиране за демокрация като тържество и вопъл с балкански привкус в нашата съседка и у нас сега започваме разговора с проф. д-р Боян Дуранкев. 

Кажете според Вас след голямото „не” от страна на Гърция какъв ще бъде отзвукът за тази част от територията на Балканите и по-специално за България?

Боян Дуранкев: Отзвукът ще има много посоки – когато гръм удари, ехото ще заглъхне в различни направления, вероятно и в България, защото ако си спомнят нашите слушатели, точно преди да се проведе референдумът, грантовите социологически агенции платените, добре платените служители – експерти на чужди разузнавания твърдяха едно и също, че Гърция ще каже „да” на затягането на коланите, на плащането на дълговете 100 г. от тук нататък. Оказа се, че всичко това беше разбито на пух и прах от самите гърци, от фактите и от този момент политиката на затягането на коланите на обикновените хора, на даването на привилегии на олигарсите, на хазарта, на всичко това, което години наред личеше, че не е на добро в Европейския съюз на това нещо постепенно ще се сложи една точка, но с дълго многоточие в Гърция.

Р. П.: Какви са уроците обаче за нашата страна от гръцката банкова и финансова криза?

Б. Д.: Тепърва ще си проличат какви ще бъдат ефектите. Със сигурност може да се каже отсега обаче, че преговорите на Гърция ще бъдат продължителни и мъчителни и че ще трябва по някакъв начин самият ЕС и Европейската централна банка да реагират на всички държави като Гърция, които са изпаднали в тежки затруднения и които ще трябва да плащат десетилетия напред дългове, разбира се вече без едно такова солидно участие и натискане от страна на Международния валутен фонд и промяната със сигурност ще тръгне и в България. Гръцките банки, които са в България, няма да имат някакви притеснения, българите не са в момента в някаква паника да теглят своите лични спестявания, България не е пред банкрут и това означава, че не толкова икономически колкото социално и политически ехото ще заглъхне в България през тази и през следващите години.

Р. П.: Проф. Дуранкев, да Ви попитам обаче, според един  доклад на МВФ България в чувствителна степен е застрашена от гръцкия фалит. Става въпрос за преките контакти в областта на търговията, не само в банковото дело. В този смисъл Вие смятате ли, че страната ни ще се окаже доста по-застрашена, отколкото останалите държави не само по  логиката на съседството, но - и от еврозоната?

Б. Д.: Страната ни е застрашена от едно – две – три други работи повече, отколкото -  от гръцката криза. Например, вътрешните дългове – междуфирмените дългове в България са достигнали чудовищни размери, но това не тревожи никого засега. Освен това набъбването на външния дълг но България през тази година също е огромно, но изглежда и това не тревожи никого, но в гръцките отношения с гръцките фирми, особено тези, които имат тук предприятия или тези, които търгуват с България, със сигурност ще има определени затруднения, но те няма да бъдат в размерите, които се предричат.

Р. П.: А възможно ли е да се стигне до оскъпяване на дълговете заради ситуацията в Гърция?

Б. Д. Ние пряко не се влияем от гръцката криза, но косвено може да се повлияе, защото от едно решение на Конституционния съд, че едно такова пасуване на нов дълг, каквото беше поето – 18 и половина милиарда в България, не е минало по законовия начин. Това нещо може да повлияе и българите, всички български граждани ще бъдат разтревожени от набутването на този дълг, защото той ще се плаща и от това, но и от следващото поколение...

......................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Криотерапията преборва хроничната болка

Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви  в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в  програма..

публикувано на 12.12.24 в 10:15

Ресторантьорите са в чакаща стачна готовност

Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия.  Това заяви пред Радио Пловдив  заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев .  Той посочи, че всичките 36..

публикувано на 12.12.24 в 09:19

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие – да..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48