Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МБАЛ "Св.Пантелеймон" може да фалира заради лимитите

Снимка: plovdiv.topnovini.bg

Как ще се отрази и на пациентите, и на лечебните заведения реформата на Петър Москов, разделяща здравните услуги на основен и на допълнителен пакет – отговорите търсим от доц. Петко Недев – директор на една от големите общински болници  в Пловидв „Свети Пантелеймон”.

Ще проработи ли така предлаганата здравна реформа особено в частта, разделяща ги на основен и допълнителен пакет?

Петко Недев: Това е една от големите загадки, защото разделянето на основен и допълнителен пакет като мотив и като намерение не е лошо, за да могат да се регулират болестите, да се отделят ресурси, организации и т. н. Но както се казва, дяволът е в подробностите. Откъде произлизат подробностите, които са решаващи при прилагането на този закон. Първо, самите болести, които по своята природа не четат книги, нищо още по-малко наредби и те могат да преминават през различни свои състояния... До голяма степен има консенсус по т. н. обществено значими заболявания, тъй като те се изследват по обективни критерии, продължителност на живота, смърт и т. н. инвалидизация. В този смисъл обаче самата наредба е практическо ръководство за прилагането на закона и вече от тук могат да произлязат редица неудобства и недоразумения. 

Р. П.: Т. е. трябва да се работи много ясно и категорично в наредбата по отношение на негативите и позитивите, които ще донесат здравната реформа и свързана с нея съответно неотложна спешна помощ.

Последно – да обобщите какво е финансовото състояние на „Св. Пантелеймон”.

Петко Недев: Финансовото състояние до 31 декември 2014 г. беше много добро, но това заради ограничение в плащането на една болница като нашата, която работи много спешна медицина, да бъде ограничена дори под 90 %, ще се отрази негативно и болницата след 5 – 6 месеца може да блокира, защото ние имаме много спешни случаи. Така че аз ще разчитам на здравия разум и корекциите, които ще направи Надзорния съвет за лечебни заведения, които имат спешен случай в звената по хирургия, лицево-челюстна, урология, вътрешни, стигащи вече до 90 %, а три интензивни отделения работят само 100 % случаи. Това е огромен ресурс, който ние няма как непрекъснато да осигуряваме. Ще минат няколко месеца – ще се изчерпат възможностите и аз не случайна казвам, че риска за фалиране е напълно възможен. А първо ще минем през един друг етап, когато лекари и сестри ще ни напуснат и тогава какъв е смисълът за по-нататъшно финансиране, тъй като болницата няма да има хора, с които да работи.

...........

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57