"През последните години става все по-често явление трудещите се в България да работят в събота и в неделя и на празници като така се лишават от правото на почивка и личен живот"- до тук това изречение би изглеждало като част от синдикален манифест, продължението му обаче казва повече за неговия произход- "Това време в събота и неделя е време, което е отредено да се посвети на Бога и своите близки и да възстановят своите духовни и физически сили".
Цитатът всъщност е от началото на едно обръщение на Светия синод на православната ни църква, което беше подкрепено и от КНСБ. В него се настоява да се ограничи до минимум работата в България в събота и неделя.
Любопитство предизвиква не само, защо църквата влиза в социални диалози, защо го пррави сега, този момент се появява, има ли уверения, че такова обръщение може да се превърне в ново правило.
По темата сега ще разговаряме с доц. Костадин Нушев – той е преподавател по църковно право, експерт е в тази сфера и освен това е експерт към културно-просветния отдел на Светия синод.
Има ли почва у нас подобен дебат и защо сега го започва православната ни църква?
Костадин Нушев: Аз, първо, бих искал да уточня, че това обръщение на Светия синод е в отговор на искане на синдикатите, т. е. църквата откликва на един проблем, който синдикатите като професионален съюз, който защитава интересите на трудещите се, на хората на наемния труд постави един проблем, свързан с тенденцията през последните години така да се организира работното време от страна на определени работодатели, че де факто на практика работниците се лишават от свободно време, от възможността да бъдат със семействата си по време на празниците и може да се каже, че в този дебат разбира се църквата участва по един морален начин от гледна точка на необходимостта на има някакви морални принципи, морални фундаменти в трудово- правните отношения в сферата на бизнеса, на икономиката...
Към изразената от синода подкрепа за синдикалната активност добавяме и другата гледна точка- тази на бизнеса в България.
Радослав Бозуков е председател е на Бизнес експертния съвет в Пловдив.
Според него всяко ограничаване на работното време би влошило допълнително бизнес средата в България. Смятаме, че не е тази посоката, в която да се работи като цяло, за да може да има повишаване на заплащането на труда.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..