"През последните години става все по-често явление трудещите се в България да работят в събота и в неделя и на празници като така се лишават от правото на почивка и личен живот"- до тук това изречение би изглеждало като част от синдикален манифест, продължението му обаче казва повече за неговия произход- "Това време в събота и неделя е време, което е отредено да се посвети на Бога и своите близки и да възстановят своите духовни и физически сили".
Цитатът всъщност е от началото на едно обръщение на Светия синод на православната ни църква, което беше подкрепено и от КНСБ. В него се настоява да се ограничи до минимум работата в България в събота и неделя.
Любопитство предизвиква не само, защо църквата влиза в социални диалози, защо го пррави сега, този момент се появява, има ли уверения, че такова обръщение може да се превърне в ново правило.
По темата сега ще разговаряме с доц. Костадин Нушев – той е преподавател по църковно право, експерт е в тази сфера и освен това е експерт към културно-просветния отдел на Светия синод.
Има ли почва у нас подобен дебат и защо сега го започва православната ни църква?
Костадин Нушев: Аз, първо, бих искал да уточня, че това обръщение на Светия синод е в отговор на искане на синдикатите, т. е. църквата откликва на един проблем, който синдикатите като професионален съюз, който защитава интересите на трудещите се, на хората на наемния труд постави един проблем, свързан с тенденцията през последните години така да се организира работното време от страна на определени работодатели, че де факто на практика работниците се лишават от свободно време, от възможността да бъдат със семействата си по време на празниците и може да се каже, че в този дебат разбира се църквата участва по един морален начин от гледна точка на необходимостта на има някакви морални принципи, морални фундаменти в трудово- правните отношения в сферата на бизнеса, на икономиката...
Към изразената от синода подкрепа за синдикалната активност добавяме и другата гледна точка- тази на бизнеса в България.
Радослав Бозуков е председател е на Бизнес експертния съвет в Пловдив.
Според него всяко ограничаване на работното време би влошило допълнително бизнес средата в България. Смятаме, че не е тази посоката, в която да се работи като цяло, за да може да има повишаване на заплащането на труда.
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..