Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От КТБ се отклоняват активи за 1 милиард лева

Банкерът Цветан Василев отговори чрез сайта си с ново писмо на доклада на парламентарната комисия, която разследва фалита на КТБ.

Той призова премиера Бойко Борисов да спре "пладнешкия обир" и ограбването на активите на банката. В новото писмо той опровергава данните от доклада на временната парламентарна комисия за КТБ.


Според Василев е очевидно, че "командитното дружество "Пеевски, Цацаров & Сие" съвсем го е закъсало", след като е прибегнало до услугите на "авторитетната" парламентарна комисия да му оправдава умишлените действия тип деветосептемврийска експроприация" при атаката срещу банката.


Той отново подчертава, че КТБ е била съборена с помощта на "следствието и прокуратурата при престъпното бездействие на Централната банка и правителството на Орешарски".  

Според Василев "политическата поръчка" и "страховете на комисията" не са позволили изслушването му в нея.

"Представям си какво щеше да ми отговори Йордан Цонев на въпроса дали е идвал при мене само да обсъжда закони?

Дали пък не е искал от мен да назнача сина му в „пирамидалната“ си структура? Или пък – плати ли му Пеевски бленуваните 3 млн. лв.", пита риторично банкерът.

Василев оспорва твърденията, че КТБ е пирамида, като посочва, че банката е работила по този начин от 2000 г. И допълва, че Оманският фонд, втората по големина руска банка "ВТБ Капитал" и застрахователният гигант "Дженерали" са били сред най-големите акционери в КТБ. 

Банкерът описва и кой какво е взел от наследството на КТБ. 

По думите му "под носа на квесторите и окуражаващото мълчание на дружеството по интереси "Пеевски, Цацаров & Сие" тяхната "марионетка" и главно "острие" – Бисер Лазов, е откраднал чрез фиктивни цесии и офшорки имущество на стойност над 50 млн. евро. Василев е категоричен, че аналогични са действията и на друг "велик инвеститор" – Александър Сталийски.


Банкерът споменава, че сред възползвалите се от ситуацията с КТБ са "братя Велчеви", които управляват Виваком, и собственикът на футболен клуб "Левски" Александър Ангелов. 


За този грабеж говори в прощалното си интервю и Иван Искров, заяви Вера Ахундова от "Ние гражданите". "Отклоняват се активи за над 1 млд. лева. Някои сигнали се изпращат електронно, въпреки че НАП - Пловдив отказа да приеме сигнала, зощото нямаме електронен подпис, каза  Ахундова, която е и акционер в КТБ. Тя подкрепи написаното от Василев, че банката е съборена по политически причини. Докладът на парламентарната комисия е бутафорен и преписан  на различни източници.  Трябва поименно да се назоват виновниците за фалита на КТБ. За нас вина носят поименно членовете на УС на БНБ и Банковия надзор. Но в крайна сметка присъдата ще  произнесе съдът, но преди това прокуратурата трябва да внесе обвинение, заяви Вера Ахундова. 


Медиите на Пеевски и Цацаров фалираха КТБ. Медиите на Ирена Кръстева могат да свалят и правителството, ако искат. Фалитът на КТБ е равен на  държавна измяна. Те отписаха 10 процента от БВП и 10% от индустриалните мощности на тази държава, каза още тя. 


Ако Виваком струва 500 милиона, някой ще я купи за 50 милиона - това е вторичният грабеж. Защитавам 5200 депозанти - физически лица и собственици на фирми. За да осъдим държавата, трябва да има посочен виновник. А те се страхуват от това, подчерта Ахундова. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28