Съдебната реформа не бива да бъде отлагана, трябва по нея да бъде намерено и отстояно широко политическо съгласие, коментира президентът Росен Плевнелиев след официалното на Националния фолклорен събор на народното творчество и животновъдства „Рожен“.
Според него реформата не бива да бъде отлагана за след изборите, за септември- октомври. Ако съдебната реформа не се случи, ще има по-малко инвестиции, по-малко икономическо развитие и ние отново ще се забавим по пътя на своя просперитет, допълни държавният глава.
Съдебната реформа е извървяла немалък път до тук и ще бъде крайно безотговорно, ако не се намери национално съгласие, за да можем да продължим по пътя на подобряване на българската система на правораздаване, смята Росен Плевнелиев. Той допълни, че реформата е плод на национален консенсус и съгласие, тя не може да се случи в режим на противопоставяне или когато партиите гледат тяснопартийните си интереси. Съдебната реформа изисква посветеност и широко политическо съгласие, то трябва да бъде намерено в парламента и като държавен глава аз също работя за това, заяви Росен Плевнелиев.
Той посочи, че се е срещнал и разговарял по темата с главния прокурор, с правосъдния министър, с министър- председателя, с някои от парламентарно представените политически сили. Ще продължа да го правя през следващите дни, защото е важно да извървим по достоен начин тези последни стъпки до приемането от парламента на първо четене на промените в конституцията, посочи президентът. Благодаря на главния прокурор, на министъра на правосъдието, че демонстрираха промяна в подхода, допълни Росен Плевнелиев. Само с писалките, с добрите идеи, с национално съгласие и позитивна енергия ще променим конституцията, категоричен е държавният глава. Според него конституцията не заслужава арогантност, агресия и тяснопартиен подход, а трябва да бъде променена по достоен начин, с широко политическо съгласие. Широкото политическо съгласие, национално отговорният подход е отвъд изборите, време е да го демонстрираме, заяви Росен Плевнелиев.
Тук са стотици хиляди българи заедно, много неща ни обединяват, заяви пред журналисти Росен Плевнелиев. Той допълни, че по големите неща българите сме единни и никой не може да промени посоката, макар и често да се отклоняваме от пътя. Ще ми се икономиката да се развива по-бързо, да има повече пари за пенсии, икономиката да бъде по-социално отговорна, не олигарсите, богатите и силните на деня, а хората да бъдат важни, институциите да се обърнат с лице към тях, коментира държавният глава.
От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..
Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..
Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50. На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..
Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева. За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.
Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..