Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бацилите не се съобразяват с политическата конюнктура

Говорим с председателя на пловдивската колегия на ветеринарите д-р Вяра Гришина. Нека, първо, да припомним какво е това заболяване, какви са рисковете то да съществува както в малки, в домашни стопанства, какъвто е варненският случай, така и в по-големи?

Вяра Гришина: Антраксът е древно заболяване, бактериално заболяване. То е много характерно за летния период, тъй като спорите на бактерията преживяват десетилетия в почвата и когато се изсуши почвата, животните започват да ядат растенията, тревата заедно с корените и така поглъщат и антраксните спори, които в организма им се събуждат и водят до много протичащо заболяване с висока температура, с подуване на корема, с тежка диария, може дори да се появи кръв от носа, дори от ушите. Смъртността е изключително висока и много бърза.

Затова всъщност е много характерна за животните, които пасат на открито. В големите ферми, които си изхранват животните на ясла антракс трудно се появява.

Рисковете са по-големи за тези, които извеждат животните на свободна паша в т. н. антраксни полета. В България от десетки години работи система, в която се описват  тези полета, а това са местата, където са установени заболели от антракс и починали от антракс животни. 

Тези места по принцип се ограждат с мрежа, изрично се написва, че животните не трябва да бъдат извеждани там на паша, не бива да бъдат водени на такива места на водопой. Проблемът е, че през последните 2 – 3 – 4 г. в България животните се ваксинират не по план както би трябвало да е според профилактичната програма, а се ваксинират, когато дойде ваксина или ако дойде ваксина. 

За съжаление тази година ваксина все още няма, което, как да го нарека, малко грубо бих го казала, но бактериите и паразитите не познават нито министъра на земеделието, нито директора на Агенцията по безопасност на храните и не се съобразяват с политическата конюктура. 

Поради тази причина се оказва, че здравеопазването на животните не е на задоволително ниво, тъй като не се спазват медицинска правила, а се спазват някакви бюрократични такива, които нямат нищо общо с епизоотологията, т. е. опазването на животните от заразни болести.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10