Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерите нямат право да зареждат от бензиностанции

 Председателят на парламентарната комисия по земеделие Румен Христов застана зад  аргументите на фермерите срещу монтирането на фискални и измервателни устройства. В същото време той подкрепи и усилията на финансовия министър Горанов да защити фискалния интерес на държавата, защото 30 процента от горивата за стопански нужди са от контрабанда. 

Според Христов фермерите не са основният ползвател на контрабандно гориво и затова призова за пълен контрол върху 4- те митнически пункта и 30-те данъчни склада, които търгуват с гориво. Според него вместо прецизен контрол на входа, сега ще бъдат контролирани около  35 хиляди стопани, които са крайни потребители, а не търговци. 


Той подчерта, че повечето от тях  притежават съдове за съхранение на горива, а не бензиностанции. Като компромисен вариант Христов предлага монтирането само на измервателни устройства, които ще струват на стопаните между 6 и 8 хиляди лева. Това обаче не е ефективна мярка, смята Светослав Русалов, заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и фермер от с. Труд.

Председателят на земеделската комисия обаче заяви, че е категорично забранено селскостопанските машини да зареждат от бензиностанциите. Той обясни, че те нямат право да се движат по републиканската пътна мрежа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28