Важното е дали ще има промяна по-същество в съдебната система, коментира Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.
По думите му големият проблем е, че има една система, в която няма осъдителни присъди.
„Това е системата с най-ниско доверие, и това е резултатът не от последните 5 години, а от 15 години назад. Големият проблем е как съдят съдиите, особедно на по-високите инстанции, твърди анализаторът.
По думите му хората практически не очакват нищо от система, в която няма осъдителни присъди.
„И докато не се промени това, тоест докато няма нагласата, че може да има осъдителни присъди срещу силните на деня, срещу икономически силни хора, срещу икономико-криминално силни, нищо няма да се случи“, добави анализаторът. По думите му в системата трябва да влязат хора, които не се обвързани с адвокатски лобита.
"Силните на деня, магистрарите от най-високите етажи станаха толкова влиятелни, че в някой отношения са по-влиятелни от изпълнителната и законодателната власт. И който си позволи да говори срещу тях, започва да има проблеми, става въпрос за политиците", уточни Безлов. Според него никой не смее да говори, че съдът е несправедлив.
Това е проблемът, който никой не атакува. Структурните проблеми няма да решат по-същество реформата.
Тихомир Безлов: Не съм си мислел какъв вариант точно ще се приеме и дали ще се стигне до консенсус, имаше много предположения, струва ми се, че като цяло не се случи нещо, което да ме изненада, стигна се до някакъв вариант на договореност, прие се някаква част от старите предложения, други отпаднаха, така че по-скоро не е изненада и ми се струва, че е в рамките на очакваното.
Р. П.: Очакваното всъщност е в действителност да има реформа и нещо да се случи в съдебната система. Но това, което видяхме дали ще доведе до реално приложение на реформата? Разбира се този законопроект трябва да се гласува от Народното събрание, ще чакаме между първо и второ четене и решението на Конституционния съд.
Т. Б.: Това, което в момента се случва е по-скоро политически процес, а не толкова е свързан със съдебната реформа, макар че безспорно ще има известни промени, сега доколко сериозни ще са, това вече е друга тема. Например това, че магистратите ще гласуват директно, а не през т. н. представители – ще бъде разлика.
Аз имам по-друга представа за това, което ще се случва в съдебната система и мен по-скоро ме интересуват хората, които вземат решения – говорим за съдии и прокурори, как те всъщност се наместват спрямо съдебния процес. Това е големият проблем, че вие имате една съдебна система, в която няма осъдителни присъди срещу изключително фрапиращи случаи на беззаконие. И това, което хората не случайно казват постоянно, когато ги питат, преди всичко в разни анкети иначе тях никой не ги пита по същество, съдебната система е системата с най-ниско доверие. Съдебната система, между другото и това изключително ниско доверие, е резултат не от последните пет години, а от преди 15 години и от тогава спада само малко надолу, така че достигна до такова ниско ниво, че хората практически нищо не очакват.
За мен големият проблем е как съдят, особено в най-високите инстанции – апелативните съдилища, във ВАС, в Касационния съд. Имаме стотици присъди на много известни криминални лица, които са оправдателни или отлагащи, или т. н. Реалността, която е и изключително силни адвокатски компании, които директно влияят на съдиите, на най-високо ниво и съдии, които просто така както те си казват помежду си уреждат живота. Това всъщност е проблемът и никой не го атакува този проблем, а дали това ще разделим на едно, на пет, на седем Висшия съдебен съвет – няма значение.
Аз си мисля, че тези структурни промени няма да решат нещата по същество. Хората, които са на самия връх от преди 15 г. и ако им погледнете възрастта те се очаква да останат още 15 г. на върха.
Цялото интервю с Тихомир Безлов и мнението на пловдивчани за съдебната реформа може да чуете в прикачения файлТази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..